Слика "Берба" Саве Шумановића поново пред публиком

танјуг
Foto: скриншот

БЕОГРАД- Чувена слика “Берба” Саве Шумановића биће изложена у атријуму Народног музеја у Београду од 16. до 26. новембра, поводом обиљежавања значајног јубилеја - 100 година од њеног настанка.

Након комплексног процеса конзервације и рестаурације који је трајао више година, посјетиоци ће имати прилику да виде прво монументално дјело великог српског сликара у његовом оригиналном сјају.

За све оне који би жељели да сазнају више о слици „Берба“ и Сави Шумановићу, Народни музеј је организовао и предавање из атељеа за конзервацију и рестаурацију.

Сви рестауратори који су реализовали наведени подухват 18. новембра ће говорити о читавом поступку и изазовима са којима су се сусрели. Слика „Берба“ Саве Шумановића настала је током његовог првог боравка у Паризу (јесен 1920. - љето 1921), што је била једна од стваралачки најплоднијих година умјетника.

На основама ове фигуралне иконографије, варијација винограда и берби, тема „брање грожђа“ последњих година живота ће постати омиљени жанр мотив коме ће се Шумановић стално враћати.

Слика представља синтезу и јединствену модификацију различитих искустава стечених у Паризу, од утицаја Пола Сезана, преко елемената синтетичког кубизма код Пабла Пикаса, до једне потпуно другачије композиционе шеме на традицији и класицизму Пусена и Енгра.

Тиме је Шумановић означио почетак своје нове, неокласицистичке фазе. Један од најзначајнијих српских и југословенских сликара 20. вијека Сава Шумановић (1896-1942) био је веома продуктиван, јер је за живота у свом опусу оставио чак 800 слика, 400 цртежа и скица.

 Рођен је у Винковцима, а живот је изгубио у Сремској Митровици. На Велику Госпојину, 28. августа 1942. године, Шумановића су заједно са још 150 Срба из Шида, ухапсиле усташе и одвеле у Сремску Митровицу.

Сви они су после мучења стријељани 30. августа, после чега су сахрањени у заједничку масовну гробницу.

Установљена је сликарска награда "Сава Шумановић", а поводом 125 година од рођења, ове године је објављена поштанска марка у Србији, њему посвећена.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана