Прво умјетничко дјело AI у Сотбију продато за милион долара

Танјуг
Прво умјетничко дјело AI у Сотбију продато за милион долара

ЛОНДОН- Слика чувеног математичара Алана Тјуринга (1912-1954) чији је аутор сликар AI-Dа продат је у Лондону у чувеној аккцијској кући Сотби за милион евра, преносе свјетски медији и акценат стављају на умјетницу која није људско биће.

-Да је AI-Dа човек, вероватно би била финансијски доживотно обезбијеђена. Али жена са дрском паж фризуром је вјештачко биће које ствара умјетничка дјела. Њен портрет легендарног математичара Тјуринга продат је на аукцији у Сотбију за скоро 1,1 милион долара односно око милион евра - наводи Билд.

То је био први пут да је умјетничко дјело робота - слика коју је направила вјештачка интелигенција стављена на аукцију.

Тјурингов портрет висок 2,2 метра назван је "AI-Бог". Аукцијска кућа је очекивала зараду од само 160.000 евра, али су приходи на аукцији обављеној у четвртак премашили сва очекивања.

Сходно томе, славље је, како пишу медији, било велико.

-Рекордна цијена за прво умјетничко дјело умјетника хуманоидног робота одражава растућу раскрсницу између технологије вјештачке интелигенције и глобалног уметничког тржишта - саопштио је Сотби.

Жену робота, чије је име AI-Да покреће AI, има камере у очима и бионичке руке.

Име је добила по Ади Ловлас, првом свјетском компјутерском програмеру.

Направио ју је Ејдан Мелер, специјалиста за модерну и савремену умјетност.

Робот-умјетница је о свом умјетничком дјелу рекла да Тјурингов портрет позива гледаоце "да размисле о божанственој природи вјештачке интелигенције и компјутера, истовремено узимајући у обзир етичке и друштвене импликације овог напретка".

Насликани Тјуринг сматра се једним од оснивача модерне компјутерске технологије. Током Другог свјетског рата, Тјуринг је радио за британску објавештајну службу, гдје је играо кључну улогу у дешифровању немачких кодова Енигме.

Већ 1950-их био је забринут за будући развој вјештачке интелигенције.

Тјуринг је био хомосексуалац, што је било кривично дјело у Британији због чега је 1952. осуђен за "груби блуд" и морао је да се подвргне хемијској кастрацији.

Године 2021. представљена је новчаница од 50 фунти на којој се налази Алан Тјуринг. Прије скоро шест деценија установљена је Тјурингова награда која је еквивалент Нобелове награде за рачунарство.

Тјуринг је званично рехабилитован 2013. године.

AI-Dа му је сада овим дјелом направила умјетнички споменик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана