Приједор: Рефлексија меморије за посјетиоце

Снежана Тасић
Приједор: Рефлексија меморије за посјетиоце

Приједор - Изложба сценског костима "Рефлексија меморије", коју су приредили студенти и професори Факултета примењених уметности из Београда, отворена је у приједорској "Галерији '96".

Ријеч је о српском средњовјековном орнаменту као доминанти и инспирацији у креирању одјевног предмета, као и орнаментима средњовјековних фресака који су примијењени у савременом  сценском костиму.

Професор Маја Студен-Петровић, која води Одсјек костима на овој академији, појаснила је да изложба као тему има средњовјековни орнамент који је као дио културне баштине у виду копије био изложен на ауторској изложби Душана Миловановића "Освежавање меморије".

- Изложба је настала као одговор на богату грађу о српској средњовековној фреска-уметности, коју Музеј примењене уметности чува у депоу, а где је орнамент као симбол или декорација изворно примењен у костиму - казала је Студен-Петровић.

Она је додала да је средњовјековни орнамент вјечита и неисцрпна тема.

- Оно што је драгоцено је што су студенти путем те изложбе имали прилику да освеже ту меморију која је затворена у депоима музеја и да на лицу места виде копије које су сачуване - казала је Студен-Петровић.

Изложени су радови тридесетак студената са којима су радила четири професора са Факултета примењених уметности у Београду.

Преко сценских костима-инсталација, цртежа и фотографија, студенти оживљавају ликове средњовјековних хероина и јунака, од проклете Јерине, Оливере Лазаревић, Јелене Анжујске и царице Јелене до Бановић Страхиње, док орнаменти са средњовјековних одора добијају нова читања и примјену у модном костиму.

Студент Милица Пожар истакла је да је средњовјековни орнамент веома значајна инспирација и за прављење костима у савременом добу.

- То нам је полазиште за све костиме. Веома јака и оригинална инспирација која се веома лепо преноси и у овом времену и чак сматрам да је пожељна - казала је Пожарева, која се представила радом "Проклета Јерина".

Директор "Галерије '96" Тихомир Илијашевић потврдио је да је ова изложба наставак сарадње са једном од најзначајнијих институција културе, Факултета примењених уметности у Београду. Изложба ће бити отворена до 21. априла.

Уникати

Сваки рад обојен је личним печатом тридесетак студената и представља индивидуални одраз и рефлексију у читању историјског извора. У питању је колекција копија орнамената са фресака коју су 1961. године оформили кустос Загорка Зец и сликар Милован Арсић.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана