Преминуо српски сликар Владимир Величковић

Tanjug
Преминуо српски сликар Владимир Величковић

Владимир Величковић, академик и један од најистакнутијих српских сликара, свих времена, припадник групе Медиала која је окупила умјетнике, архитекте, филозофе око идеје љубави према умјетности, преминуо је прошле ноћи у Сплиту.

Величковић је рођен 1935. године у Београду.

Већи дио своје каријере провео је у Француској гдје је одликован највишим француским одликовањем за културу, , "Commandeuer de l ordredes Arts et des Lettres" и витешким орденом Легије части.

Прву изложба имао је већ са 16 година, када се пријавио на конкурс у павиљну "Цвјета Зузориц", а који је био намијењен младим афирмисаним сликарима.

Да би избјегао да га одбију није спомињао своје године, али је у оштрој конкуренцији био један од запаженијих излагача, побравши бројне похвале.

Спремао се да окуша срећу на Ликовној академији, али се по наговору оца уписао на архитектуру. Касније је говорио да је то било први пут и посљедњи да је начинио компромис.

С дипломом архитектуре одлази у Загреб гдје је 1963. и 1964. године радио као сарадник Мајсторске радионице Крсте Хегедушића, а потом се враћа у Београд гдје је радио до своје 31. године.

За професора на École Nationale Supérieure des Beaux-Arts у Паризу Владимир Величковић је изабран 1983. На овој позицији био је све до 2000. године. У међувремену, 1985. је изабран за члана Српске академије наука и умјетности и добио највиша признања из области културе и умјентости у Француској, а 2005. године је примљен и у Француску академију лијепих умејтности. Један је од 10 академика овог одјељења, на позицији бр. 7. која има историју дугу два вијека.

Да би помогао младим умјетницима у Србији основао је фондацију "Владимир Величковић за цртеж" која додјељује награде најбољим младим умјетницима из области ликовне умјетности.

На врхунцу каријере слике Владимира Величковића продаване су и за 50.000 евра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана