Отворен легат и двије изложбе у част Данилу Бати Стојковићу
БЕОГРАД - Југословенска кинотека синоћ је обиљежила 90 година од рођења славног српског глумца Данила Бате Стојковића (1934-2002) отварањем легата, изложбом фотографија „Каријера и живот“ и мултимедијалном изложбом „Филмско наслеђе“.
Директор Југословенске кинотеке Југослав Пантелић је изразио задовољство што ће легат Стојковића постати део сталне поставке Југословенске кинотеке.
„Прве асоцијације на Стојковића крећу се у правцу свих оних чувених реплика које је изговарао у својој препознатљивој и упечатљивој експресији. Батине улоге су много више од комичних. Целокупна глумачка појава Стојковића поседује вишак квалитета који обликује све велике глумце и који чини да њихове појединачне улоге креирају приче за себе“, рекао је Пантелић.
Он је нагласио да у бројним филмским остварењима у којима је Стојковић тумачио улоге има и извjесне симболике.
„Бата Стојковић је од типских и комичних улога исцртао величанствену надулогу српског и југословенског филма који у себи садржи и трагике колико и комике. Од вечерас уз Милену Дравић, Драгана Николића, Љубишу Сокија Самарџића... отварамо легат великана нашег глумишта“, рекао је Пантелић.
Глумица Бранка Перић је рекла да је са Стојковићем студирала и да су се дружили 47 година.
„Бата је био већ увелико спреман када је дошао на Академију. Волео је да цитира Мајаковског, волео је да пева... Срели смо се у филму 'Издајник', па ми је жао што тај филм није поменут. Он је у том филму играо главну улогу, а кажу да са тим филмом почиње наша модерна“, истакла је Перић и додала да је Стојковић био један од ретких који је знао да чува пријатељство. Режисер Слободан Шијан је рекао да је Стојковић „још жив захваљујући филму“.
„Оно што је интересантно јесте тај период у којем се он појавио. Тада су била тражена другачија лица, не лепушкаста, већ нека интересантнија и специфичнија лица... То је изванредан избор каквог више нема и данас је тешко наћи неког ко има тако специфичну особину. Он је био захтеван глумац, али је имао способност да се прилагоди сваком лику који је тумачио“, објаснио је Шијан.
Поставка „Каријера и живот“ представља дио легата Стојковића који дочарава глумчеву вишедеценијску каријеру на филму, телевизији и у позоришту.
Поред тога, у оквиру те изложбе постављене су и фотографије из приватног живота глумца, које до сада нису приказане јавности. .
„Филмско наслеђе“ илуструје неке од најзначајнијих улога у филмовима међу којима су „Делије“, „Зазидани“, „Тестамент“, „Чувар плаже у зимском периоду“, „Ко то тамо пева“ и „Варљиво лето '68“.
Уз легат и изложбе, током наредних дана, биће приказана и ретроспектива филмова у којима је Стојковић тумачио улоге.
У сали „Макавејев“ одржана бесплатна пројекција „Делије“ у режији Миодрага Миће Поповића где је Стојковић играо главни лик Гвоздена.
У истој сали до 30. октобра биће приказани и комедија „Бубашинтер“ Милана Јелића и драма без речи „Тестамент“ Милоша Миће Радивојевића.
У сали Кинотеке у Косовској улици публика може да ужива до 31. октобра у филмовима Горана Паскаљевића „Посебан третман“ и „Варљиво лето '68“, а синоћ је приказан филм „Чувар плаже у зимском периоду“.
На програму су и три филма Слободана Шијана „Ко то тамо пева“, „Маратонци трче почасни круг“ и „Како сам систематски уништен од идиота“.
Филмом „Балкански шпијун“ Душана Ковачевића и Божидара Николића биће завршена ретроспектива филмова у којима је Стојковић оставио препознатљив печат.
Стојковић је играо у 44 филма, 68 телевизијских драма и серија и у бројним позоришним представама.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.