Отворен Фестивал класичне и савремене музике Бољшој у Дрвенграду

Приредила: Александра Маџар
Отворен Фестивал класичне и савремене музике Бољшој у Дрвенграду

Дрвенград - Трећи фестивал класичне и савремене музике "Бољшој" отворио је у четвртак увече редитељ Емир Кустурица у Дрвенграду на Мокрој гори.

Кустурица, који је оснивач и идејни креатор фестивала, истакао је да се на Мећавнику, на мјесту гдје је некада био само усамљени пласт сијена, уз помоћ покровитеља руске компаније "Гаспромњефт" остварују многи снови, који су почели филмовима, а настављају се музиком младих људи.

- Као човјек који се бави филмом већ дуги низ година сјећам се шта је значило кад се нађем близу Никите Михалкова и других. То су били најсрећнији тренуци мог умјетничког сазријевања зато што сам се налазио поред оних који су своје снове већ остварили - истакао је Кустурица.

Додао је да се, осим филмских снова, остварују и музички снови младих умјетника који долазе из Србије, Републике Српске и Русије на Мећавник, гдје се говори о нечему што данашњи свијет заборавља, а то је управо да васиона и људи могу живјети у хармонији изван онога што данас, нажалост, покреће свијет, а то су вулгарне телевизије, ратови и све што чини злу страну свијета.

Замјеник генералног директора "Гаспромњефта" за корпоративне комуникације Александар Дибаљ захвалио је Емиру Кустурицу што је омогућио да руски музичари наступају на фестивалу и поздравио све учеснике, а посебно руску дјецу која су први пут на фестивалу.

- Трећу годину млади музичари из Републике Српске и Русије наступају на Мећавнику, а ове године први пут су дошли млади таленти из Сибира са подручја гдје наша компанија добија нафту - рекао је Дибаљ.

Он је истакао да су Русија и Србија најближе државе и можда једине у свијету које имају братску везу, подсјећајући да су заједно учествовале у оба свјетска рата и да су се увијек бориле за исто.

На свечаном отварању учествовали су чланови вокалног ансамбла "Алелуја" и младе пијанисткиње Ксенија и Олга Давнис.

Солистички концерт одржао је прослављени руски пијаниста Јуриј Розум, који је у својој богатој каријери добио низ признања и награда са еминентних свјетских такмичења, као и истакнуто признање Русије за "Цијењеног умјетника руског народа" и медаље Супреме Совиет.

Овај фестивал промовише младе музичке таленте Русије и Српске, а за фестивалске награде - "златну", "сребрну" и "бронзану матрјошку", у извођењу класичних и савремених руских композиција, такмичиће се 100 талентованих младих музичара.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана