Музеј РС на мапи умјетности Балкана

Александра Маџар
Музеј РС на мапи умјетности Балкана

Београд - Путујућа међународна изложба "Имагинарни Балкан. Идентитети и сећање у дугом 19. веку", на којој учествује 12 националних историјских музеја, свечано је отворена у Историјском музеју Србије.

Изложбу су приредили кустоси 12 националних историјских музеја: Бугарске, БиХ, Албаније, Црне Горе, Грчке, Кипра, Хрватске, Македоније, Њемачке, Румуније, Словеније и Србије у оквиру заједничког пројекта UNESCO-а "Култура - мост ка развоју".

У овом културном догађају значајном за српску историју и упознавање Европе са нашом традицијом и културом учествује и Музеј Републике Српске као једини представник из БиХ.

- Сматрам да су Република Српска и Бањалука преко ове изложбе представљене на најљепши начин. Кустос наше поставке је Јанко Врачар - казала је директор Музеја Републике Српске Нада Пувачић.

У Београд су, како каже, однијели портрет Васе Пелагића, портрете српских устаника, као и фотографију првог аутомобила у Бањалуци направљену 1908. године.

- Посебно нам је драго што је велику пажњу изазвала соколска униформа из наше поставке - истакла је Пувачићева.

Да народ са Балкана има богату традицију и да оваква изложба треба да уклања стереотипе о Балкану, потврдила је Пувачићева, која наглашава да нико не чува традицију, фолклор и музику, као народ са Балкана.

- Ова изложба је богатство које Европа не смије да игнорише. Изложба ће до новембра бити у Београду, послије тога поставка се сели у Румунију, у Букурешт, затим на Кипар. Надамо се да ће Бањалучани имати прилику да ову велику поставку погледају 2016. године - рекла је Пувачићева.

Изложба први пут покушава да прикаже историју региона, оно што је заједничко свим државама Балкана у 19. вијеку, када су стицале независност и да догађаје из националних историја сагледа у глобалном контексту.

Поставка у Историјском музеју у Београду подијељена је на тематске цјелине: "Живот у старом свету", "Путовања и комуникације", "Нови друштвени поредак и успон грађанске класе", "Производња и ширење знања", "Мапирање", "Употреба историје - стварање хероја", "Јавне светковине", "Слика нације".

На овој изложби представљени су и предмети из Историјског музеја Србије, из Народног музеја у Београду, Народног музеја у Нишу, Музеја града Београда и Музеја Југословенске кинотеке.

Занимљивости

Дио изложбе посвећен је култури испијања кафе. Изложени су први комади кафанског намјештаја направљеног у Словенији, разни ибрици и комплети за пијење кафе, од оних источњачких у Солуну до западњачких у Словенији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана