Матија Бећковић - први пјесник лауреат велике повеље "Бранковог кола"

Г.С.
Матија Бећковић - први пјесник лауреат велике повеље "Бранковог кола"

У Сремским Карловцима данас је академику Матији Бећковићу уручена Велика повеља "Бранковог кола", као првом пјеснику који је добио то престижно признање - за надахнути допринос љепоти и моћи поезије, стваралачку радост и љубав према пјесницима и људима на трагу божанског дара Бранка Радичевића.

Повељу је Бећковићу уручио Ненад Грујичић, предсједник "Бранковог кола", институције културе која носи име једног од највећих српских пјесника Бранка Радичевића, у башти палате Илион у Сремским Карловцима, некадашњој резиденцији чувеног митрополита карловачког Јосифа Рајачића /1848-1861/.

Бећковић је новинарима прије церемоније уручења Велике повеље "Бранковог кола" рекао да је Радичевић био први пјесник за којег је чуо, да је управо тако замишљао да изгледа пјесник, те да није слутио да ће бити лауреат великог признања.

- Не смијемо заборавити да је Бранко Радичевић био први који је рекао да неће писати док не оде и види Косово. Он је први опјевао цио наш народ у свом чувеном "Колу". Бранко је први опјевао Карловачку гимназију, коју је учио, тако да је она постала оно што је Карловачка богословија међу богословијама. Радичевић је први пјевао о Његошу. Ја једини нисам слутио да бих могао бити први пјесник добитник Велике повеље "Бранковог кола" - истакао је Бећковић.

Он је нагласио да постоје неке сличности његове са животном линијом Радичевића, наводећи да је велики пјесник рођен уочи празника Светог Алексија Човјека Божијег, по којем је добио крштено име Алексије, које је послије посрбио у Бранко.

- Ја сам рођен у Сенти на Светог апостола Матеја, па сам тако и ја донио своје име на овај свијет. Кад сам у 12 години доспио из Црне Горе у Славонски Брод са лијеве стране гимназије коју ћу учити био је бронзани лик Бранка Радичевића, тако да ја више нисам био сам. Са мном је увијек био Бранко, човјек Божији. Ето, ја сам данас у Карловцима и имам част да вам ово говорим - рекао је Бећковић.

Он је навео и да не вјерује да је вријеме пјесника прошло и да су сада на сцени неки други хероји културе и апостоли слободе, како сви говоре.

- У то ниједан пјесник, па ни ја, једноставно не вјерује - нагласио је Матија Бећковић.

За Грујичића дилеме нема зашто је Бећковић први пјесник добитник Велике повеље "Бранковог кола".

- Матија Бећковић је највећи живи пјесник у српском језику и као такав представља за "Бранково коло" велику драгоцјеност и, уопште, српску културу - рекао је Грујичић медијима прије церемоније уручења Повеље.

Он је истакао да је Бећковић градитељ "Бранковог кола", подсјећајући да је награђени пјесник прије 30 година отворио ту велику пјесничку манифестацију.

- Без Бећковића и неких других пјесника тешко да би било данашњег "Кола" и мени је изузетно драго што је Матија понио престижно признање. Видим и осјећам задовољство Бећковићево Повељом. А, можете и сами видјети сву ту пјесникову виталност упркос озбиљним годинама, због чега га и називамо младићем српске поезије - рекао је Грујичић.

Послије уручења Повеље, Бећковић је пригодном бесједом отворио велику пјесничку манифестацију "Бранково коло" и на задовољство присутних говорио стихове својих легендарних пјесмама.

Због епидемије вируса корона, традиционална књижевна манифестација "Бранково коло" ће од 4. до 14. септембра приредити двије обједињене манифестације у Сремским Карловцима.

Ријеч је о 49. "Бранковом колу" и "Прољећним Бранковим данима 2020", такође пјесничкој манифестацији, која је требало да буде одржана у марту, али је одгођена због епидемије вируса корона.

Програми ће бити реализовани у термину матинеа, од 10.00 часова на отвореним просторима у Новом Саду и Стражилову.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана