Изложба Маје Шаренац: Тијело као израз унутрашњег стања
БАЊАЛУКА - У великом изложбеном салону у Банском двору сутра у 19 часова биће отворена изложба "На свом месту" академске графичарке Маје Шаренац.
Кустоскиња Исидора Бањац истиче да је период адолесценције, обиљежен идентитетским кризама, тјескобом, несигурношћу, полазиште је из којег умјетница Маја Шаренац гради наратив и концепт изложбе "На свом месту".
- Кренувши од властитог искуства суочавања са несигурношћу, анксиозношћу, питањима властите позиције у свијету, амбиције, умјетница ствара причу о трагању, сукобима, превазилажењу које нас након турбуленција коначно воде до "свог места" - рекла је Бањчева.
Серија радова "Буто" настала је у периоду од 2019. до 2022. године и чине је цртежи, графике и перформанси. У свом осврту на изложбу Бањчева напомиње да је инспирацију и узор за промишљање и истраживање ових питања, на основу којих су стварани радови, умјетница пронашла у буто и сумо култури.
- Буто плес комбинује експресионистичке, често гротескне покрете тијела, која се крећу у тишини. Тијело се у овом случају користи као медиј за изражавање унутрашњег стања, при чему се кроз покрет освештава и изражава оно унутрашње, скривено - рекла је Бањчева.
Млада умјетница у идеји бута проналази оквир у којем трага за властитим унутрашњим бићем, преиспитује своје кризе, жеље, потребе, покушава да пронађе себе. Та потрага, која почиње цртежом, а затим се развија у буто плес, односно перформанс, доживљава заокрет, али и завршетак, у серији слика "Сумо".
- Слике из ове серије настајале су у протеклих годину дана и са претходним радовима тематски и идејно су повезане и, такође, веже их и инспирација јапанском културом. Традиционална јапанска борилачка вјештина наставља да умјетницу води путем истраживања идентитета, али у овом случају оно се са питања искључиво личног шири и на однос према друштвеном и културном контексту. Оно што је у случају "Бута" била симболична и апстрактна прича о кризи, овдје је конкретизована и стављена у ринг сумо борбе. И као што сумо култура представља важан дио јапанске културе кроз који се његују вриједности снаге, дисциплине и преданости, Маја у овим вриједностима проналази разрјешење властитих питања и долази до коначног циља - објашњава Бањчева.
Ова изложба приказује ауторкину интерпретацију и визуелизацију њене властите кризе, борбе и несигурности. То је једна врста умјетничког путоказа и мотивација свима онима који се налазе у трагању за унутрашњим миром и неким "својим местом".
Биографија
Маја Шаренац је рођена у Ваљеву, а дипломирала је графику на АУБЛ у Бањалуци, гдје је 2020. године проглашена студентом генерације. Тренутно живи и ради у Дубаију.
Приредила је до сада двије самосталне изложбе и више колективних у земљи и региону. Добитница је награда за цртеж и графику. Њени радови наглашавају значај искрености и лични развој, показујући како умјетност може продубити разумијевање људског искуства и подстаћи значајну саморефлексију. Комбиновањем традиционалних мотива са савременим праксама Шаренчева пружа увиде у самосвијест и аутентичност.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.