Филип Давид добитник 61. НИН-ове награде

Агенције
Филип Давид добитник 61. НИН-ове награде

Београд - Овогодишњи добитник НИН-ове награде за књижевност је Филип Давид за роман "Кућа сећања и заборава", саопштио је данас жири на конференцији за новинаре након завршне сједнице у просторијама компаније "Ringer Axel Springer" која издаје НИН.

У најужем избору за 61.НИН-ову награду за роман године били су Ото Хорват "Сабо је стао" (издавач Културни центар Новог Сада), Филип Давид "Кућа сећања и заборава" (Лагуна, Београд) и Давид Албахари "Животињско царство" (Чаробна књига, Београд).

Књижевна награда критике за најбољи роман године НИН-ова награда додијељује се од 1954. године и први добитник је био Добрица Ћосић за роман "Корени".

О овогодишњем лауреату одлучивао је жири у саставу Владислава Гордић Петковић (предсједница), Мића Вујичић, Јасмина Врбавац, Михајло Пантић и Божо Копривица.

Свечано уручење награде најновијем лауреату Давиду и обиљежавање 80. рођендана НИН-а биће у хотелу Хајат у понедељак, 26. јануара.

Писана у препознатљивом стилу угледног аутора, "Кућа сећања и заборава" је један од најаутентичнијих романа новије српске књижевности, наводи Лагуна која је до сада објавила и његове романе "Сан о љубави и смрти" и "Ходочасници неба и земље".

Алберт Вајс је још од дјетињства имао прилике да промијени свој идентитет. Након што је 1942. године под окриљем ужасног рата остао без родитеља и брата Елијаха, неко вријеме је провео у кући фолксдојчера који га називају Ханс и нуде му да замјени њиховог несталог сина и тако се спасе од сигурне смрти. Алберт се тада ипак одлучује да сачува свој идентитет и побјегне из њемачке породице која га је умало усвојила.

Много година касније, на једној од конференција о Другом свјетском рату на којима учествује, Вајс лутајући ноћу њујоршким улицама наилази на "Кућу сећања и заборава". У једној од просторија овог необичног здања похрањено је непрегледно историјско памћење. Алберт у једном екрану може да као на филму види сцене страдања својих родитеља и Елијаховог нестанка за који се осјећа кривим, јер је млађи брат био повјерен њему на чување.

Огромни бол који је осјетио јаче но икад може да нестане ако он у следећој просторији ове чудесне куће избрише сопствено памћење или, чак, ишчезне попут свог рођака, чувеног илузионисте Худинија (Ерика Вајса). Хоће ли Алберт искористити последњу шансу да промијени свој идентитет у складу са ријечима једног свог пријатеља и сународника "Памћење је страшније од сваког заборава" или ће одлучити да остане то што јесте, без обзира на бол који га раздире?

Овогодишњи добитник НИН-ове награде за књижевност Филип Давид био је уредник Драмског програма Телевизије Београд до деведесетих година, када му је Милошевићевим доласком на власт, забрањен улазак у зграду телевизије.

Рођен је 1940. године у Крагујевцу, дипломирао је југословенску и свијетску књижевност и драматургију.

И његов роман "Ходочасници неба и земље" наишао је на изузетан пријем критике и читалаца, објављен је и изван Србије.

Као драматург и професор драматургије на београдском Факултету драмских умјетности, сарађивао је на више сценарија, из којих су настали познати филмови југословенске кинематографије: Ко то тамо пева, Слободана Шијана, Окупација у 26 слика, Лордана Зафрановића и Буре барута Горана Паскаљевића.

Давид, који је у међувремену отишао у пензију, посветио се писању прозе.

Приповетке и роман Ходочасници су добили награде: Награду Младости, награду Милан Ракић, БИГЗ-ову и Просветину награду за најбољу књигу године, Андрићеву награду.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана