Десет романа у трци за НИН-ову награду: Стево Грабовац и Драшко Сикимић у ужем избору

Александра Глишић
Десет романа у трци за НИН-ову награду: Стево Грабовац и Драшко Сикимић у ужем избору

БЕОГРАД - У ужи избор за НИН-ову награду ушло је десет романа, а име 66. добитника биће саопштено 20. јануара. 

У трци за најпрестижнију књижевну награду нашли су се Елведин Незировић са романом “Ништа лакше од умирања” (“Лагуна”), Стево Грабовац за “Мулат албино комарац” (“Имприматур”) и Видосав Стевановић са књигом “Паучина” (“Службени гласник”).

Такође, међу десет најбољих дјела нашао се и роман Слободана Тишме “Грозота или...” (“Чаробна књига”), као и “Чвор на омчи” Драшка Сикимића (“Лом”).

У ужем избору је овог пута и једна жена, Ана Вучковић са романом “Џугослав” (“Партизанска књига”).

“Блиблија” Ненада Рацковића у издању “Лагуне” још један је наслов који се бори за НИН-о­ву награду, као и “По шумама и горама” Миленка Бодирогића (“Орфелин”), те “Пас и контрабас” Саше Илића (“Орфелин”) и роман Немање Јовановића “Руди” (“Партизанска књига”).

Жири НИН-ове награде критике за најбољи роман године, који ради у саставу: Бранко Кукић, Иван Миленковић, Марјан Чакаревић, Марија Ненезић и Теофил Панчић (предсједник) до 16. децембра добио је 201 роман који улази у конкуренцију за роман године.

Актуелни лауреат је Владимир Табашевић за роман “Заблуда Светог Себастијана”.

Престижно признање додјељује се од 1954. године, а први добитник био је Добрица Ћосић за роман “Корени”.

Током протеклих година додјељивана је писцима са простора цијеле бивше Југославије. Њен троструки лауреат био је једино Оскар Давичо.

Двоструки добитници били су Добрица Ћосић, Живојин Павловић и Драган Великић, који овога пута није добио прилику да буде троструки добитник јер није прошао у ужи избор.

Такође, Оскар Давичо је био и једини лауреат НИН-ове награде двије године узастопно (1963. и 1964).

Само пет жена

са признањем

 

НИН-ова награда је до сада само пет пута додијељена женама писцима - Дубравки Угрешић 1988. године, Светлани Велмар-Јанковић 1995, Гроздани Олујић 2009. године, Гордани Ћирјанић 2010. и Ивани Димић 2016. године. Награда није додијељена једино 1959. године, када је направљен преседан ради стимулисања квалитета. Без награде тада је остао Миодраг Булатовић са романом “Црвени петао лети према небу”. Међутим, Булатовић је касније, 1975, ипак добио награду за роман “Људи са четири прста”. А НИН-ову награду вратили су Данило Киш, награђен 1972. године за “Пешчаник”, и Милисав Савић који је то признање добио 1991. године за “Хлеб и страх”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана