Чувена Леонардова слика открила своју вијековима чувану тајну

Агенције
Чувена Леонардова слика открила своју вијековима чувану тајну

Чувена слика Леонарда да Винчија “Богородица међу стијенама” у лондонској Националној галерији “открила” је тајну да је испод слике заборављена скица коју је мајстор премазао и на сасвим други начин насликао финалну варијанту тог славног дјела.

Слика која је сада у центру пажње стручњака рестауратора биће централно дјело изложбе која се припрема у Националној галерији, а посвећена је управо откривању скице испод актуелне слике.

Национална галерија организује изложбу која би требало да илуструје технику рада Леонарда да Винчија, иза кога је до сада сачувано само 15 слика. Стручњаци Галерије су открили да је заборављена скица приказивала анђела и Исуса Христа као дијете и веома се разликује од коначне верзије ове двије личности.

Представник за штампу Националне галерије је признао да стручњацима није јасно зашто је умјетник одбацио прву верзију овог дјела јер сасвим је прихватљива.

“Још су приметни отисци руку умјетника који је поравнавао дебљину дрвене плоче на којој је сликао”, истакао је портпарол.

Тим сачињен од шест експерата користи најсавременије инструменте за снимање онога што је сликано испод коначне верзије слике рађене између 1495. и 1508. године. Постоји још једна верзија истог мотива коју је Леонардо насликао у периоду између 1452. и 1519. и која је отишла у Париз, а сада се налази у Лувру.

За цртеж који се налази испод завршене слике аутор је користио материјал у којем је било цинка и то је омогућило да се добије веома јасна и прецизна репродукција скице. Скица се могла снимити рендгенским зрацима и савременијим инфрацрвеним и хиперспектралним технологијама које су коришћене да би амерички војници истражили комплекс у коме је живио Бин Ладен 2011. када је и убијен.

Слика је, иначе, наручена да би красила олтар капеле посвећене Богородичином безгрешном зачећу. Предвиђено је да изложбени дијелови у приземљу Националне галерије буду посвећени снимцима рада на откривању скице, а један дио ће бити копија капеле за коју је слика рађена.

Габријел Фајланд, директор Националне галерије, казао је да ће изложба “пружити прилику посјетиоцима да истраже Да Винчијев креативни процес”. Шеф конзерватора Галерије Лери Кит је изјавио да се “не би изненадио да се током рада конзерватора нађу још нека изненађења испод слике”.

Изложба се припрема у сарадњи са “59 Productions” који је радио на изложби Дејвида Боувија у Музеју примјењене умјетности “Викторија и Алберт”. То је нека комбинација изложбе и приказивања технике сликања, казао је Ричард Слени, један од директора ове фирме.

“Да Винчи је волео да све добро проучи и даћемо прилику публици да се упозна са његовим радом из једне много интимније перспективе”, казао је Слени.

У свакој од сала биће демонстрирана једна од техника које је примењивао Да Винчи док ће у посљедњој бити сама слика свјеже рестаурирана у пуном сјају, најавио је Слени.

Рестаурација слике је започела 2008. и од тада је утврђено да је поза Богородице измијењена. Тада је постојала сумња да су слику насликали његови ученици, а он је дао само основни концепт, рекао је 2010. умјетнички критичар Гардијана Џонатан Џонс.

Рестаурација је започела скидањем дебелог слоја лака и уља, а када је то уклоњено, показало се да је цијела слика дело Да Винчија. Маја ове година нађена је међу Леонардовим цртежима у Краљевској колекцији скица неког брадатог мушкарца и то је идентификовано као умјетников рад.

“То је необавезна скица самог Леонарда, једина коју је сам насликао”, тврди Мартин Клејтон, шеф одијељења цртежа и графика у Краљевској колекцији.

Изложба “Леонардо: искуство једног ремек-дјела” у Националној галерији биће отворена 9. новембра и трајаће до 12. јануара.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана