2023: Година туге, суза и великих губитака за културу

Г.С.
Foto: kurir.rs

Година иза нас донијела је много туге и бола. Иако од почетка у јануару 2023. ништа није указивало, да ћемо морати да се опростимо од великана, година на измаку донијела нам је много губитака, како на домаћој тако и на свјетској сцени.

Глумци, редитељи, писци и пријатељи опростили су се ове године од великана српске културе. Поједини су ипак сахрањени без говора и ловора. У наставку вас подсјећамо на људе који су срспку културу оставили у сузама.

Гордана Куић

Књижевница Гордана Куић, коју ћемо заувијек памтити по њеним дјелима о судбини сефардских Јевреја на Балкану, преминула је 13. јануара, а сахрањена је на Новом гробљу у Београду.

Поворка са ковчегом је кренула ка Горданином вечној кући уз пјесме "На те мислим" и "Тихо ноћи" од Јована Јовановића Змаја. На сахрани није било свештеника, а како су рекли пристуни "то је била достојанствена сахрана".

По жељи књижевнице, испраћена је уз пјесму "Беле руже" који први снимио Предраг Цуне Гојковић.

За живота је објавила девет романа и двије збирке прича, а највећу пажњу читалаца свакако је придобила "Балканска трилогијом", која је сачињена од дјела "Мирис кише на Балкану", "Цват липе на Балкану" и "Смирај дана на Балкану", а која прати живот на простору бивше Југославије за вријеме Другог светског рата.

Бранка Веселиновић

Глумица Бранка Веселиновић, преминула је 8. фебруара у 105. години живота, а сахрањена је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

Посљедњем испраћају глумице присуствовало је двадесетак чланова родбине и пријатеља, а од колега су биле само глумица Бранка Петрић и управница Југословенског драмског позоришта, Тамара Вучковић Манојловић.

Бранка је остварила више од 100 улога у позоришним представама и преко 50 рола у телевизијским серијама и филмовима. Од 7. септембра 2022. године, након смрти америчке колегинице Марше Хант, постала је и најстарија глумица на свијету, а ту титулу носила је до самог краја.

Танасије Узуновић

Бард српског и југословенског глумишта Танасије Узуновић, првак драме Народног позоришта, филмски и телевизијски глумац, преминуо је 10. марта у Београду.

Глумац је сахрањен на Новом гробљу у Београду у Алеји заслужних грађана. Испраћен опелом уз пратњу црквеног хора. О глумцу пред његовом вјечном кућом је говорила колегиница Ивана Жигон.

Испраћају су присуствовали Ваја Дујовић, Тихомир Станић, Калина Ковачевић, Хаџи Ненад Маричић, Бојан Кривокапић. Од глумца су се претходно опростили на комеморацији у Народном позоришту у Београду.

На комеморацији је Танасије Узуновић испраћен овацијама, а све је својим говором расплакао Синиша Ковачевић.

- Неколико пута сам говорио у оваквим ситуацијама, опраштајући се од пријатеља, и никада ми није било овако тешко. Тасо, брате и пријатељу, хвала ти на свему, на Зарији Вучићу (улога из "Велике драме") и многим другим улогама. Ако ће нечије место бити упражњено, то ће бити твоје. Мој господине Узуновићу, човек се са господством рађа. Хвала ти за сваку пробу и снимајући дан, на које си долазио апсолутно спреман.

Хвала на искреној бризи за развој младих колега, које они често нису ни били свесни. Други су спавали под твојим крововима док си се ти бескућио. Таленат је увек сам, осредњост и медиокритети траже групу. Нека ти бог да рајско насеље, заслужио си га. Нека ти зацели ожиљке на души које носиш, праштај и спавај, брате, с миром - поручио је Ковачевић.

Драгослав Михаиловић

Свега два дана касније, 12. марта напустио нас је и академик Драгослав Михаиловић, који је сахрањен у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.

Посљедњи поздрав одали су му чланови породице - супруга Нена, син Бранислав, ћерка Милица Михајловић, снаја Тања и зет Воја Брајовић и унуци.

Међу окупљеним пријатељима и поштоваоцима његовог лика и дјела нашли су се и Бранимир Брстина, Светозар Цветковић, Владимир Кецмановић, Анита Манчић, Драган Петровић Пеле, Исидора Минић, Драган Бјелогрлић, Бранко Милићевић Коцкица, бивши министар културе Небојша Брадић и многи други.

За више од шест деценија, колико је писао, објавио је дjела "Кад су цветале тикве", "Петријин венац", "Чизмаши", "Голи оток", "Црвено и плаво", "Гори Морава", "Лов на стенице" и многа друга, а од 1981. године био је члан Српске академије наука и умjетности. Срђан Кољевић

Сценариста, режисер и професор Срђан Кољевић преминуо је 8. јула, након борбе са дугом и тешком болести, а сахрањен је на Новом гробљу у Алеји заслужних грађана у кругу породице и пријатеља.

Тужном скупу присуствовали су и редитељи Горчин Стојановић, Бојан Вулетић, Јелена Гавриловић, глумац Владан Дујовић, Драган Бјелогрлић и Аница Добра. Мајка режисера била је видно потрешена, а на самом гробљу владао је мук.

Давид Албахари

Писац и преводилац Давид Албахар и, који је преминуо послије дуже болести 30. јула, а сахрањен је на Јеврејском гробљу.

Од колега и пријатеља међу првима је стигла глумица Нада Блам, Светислав Басара и Душан Петричић, Срђан Гојковић Гиле и друге виђеније личности које су познавале великана.

Писца и преводиоца су испратили достојанствено у џез музику.

За збирку прича "Опис смрти" добио је Андрићеву награду, а за "Мамац" је награђен Ниновом наградом 1996, као и признањем Народне библиотеке Србије.

Мелита Бихали

Вијест о смрти глумице Мелите Бихали одјекнула је регионом 25. августа. Како смо сазнали, она је изразила жељу да буде сахрањена у породичној гробници, далеко од очију јавности.

И то се десило 24. августа, а по њеној жељи јавност је обавијештена тек сутрадан, након обреда.

Пензионерске дане Мелита је проводила у свом стану, гдје је живела мирним и повученим животом, у слози с комшијама, а како је открила Куриру у великој исповијести пет мјесеци прије смрти, жеља јој је била да њен пепео буде просут у море.

У својој богатој каријери одиграла је више од 70 улога на филму и у дјечјем позоришту "Душко Радовић". Ипак, највећу популарност донијела јој је рола служавке Оље у филму "Маратонци трче почасни круг". Поред тога, Мелита је била и професорка језика, балерина, књижевница и редитељка.

Посљедњу улогу остварила је у филму "Да ли сте видели ову жену?" Матије Глушчевића и Душана Зорића, који је приказан на Филмским сусретима.

Милка Стојановић

Драмски сопран Милка Стојановић, некадашња првакиња Опере Народног позоришта у Београду, преминула је 1. септембра.

Сахрањена је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду. Она је испраћена уз звуке арије "Casta Diva " и посљедњи аплауз.

Сахрани су присуствовали Оливер Њего, Радмила Бакочевић, Светислав Буле Гонцић и Бранислав Земерски.

Добитница је најугледнијих признања код нас и у иностранству. Часопис “Opera News” из Њујорка доделио јој је награду ”Golden Voice ".

Јагош Марковић

Смрт позоришног режисера Јагоша Марковића 22. септембра је домаћу и регионалну јавност погодила попут грома.

Овај умjетник је преминуо у 58. години, а колико је био цијењен говори и то да је на комеморацији у Народном позоришту стотине људи одало почаст уз вишеминутни стајаћи аплауз и овације.

Јагош Марковићиспраћен је на вјечни починак у Алеји заслужних грађана уз звуке пјесме "Шта ће бити ко то зна". Присутни су посљедњи поздрав прослављеном редитељу упутили громогласним аплаузом, који је трајао дуже од једног минута.

Осим Јагошевих колега и глумаца којих је било заиста много, рекло би се па скоро цијела српска глумачка сцена, био је и режисери Југ Радивојевић и Горчин Стојановић, а виђен је и престолонаслиједик Филип Карађорђевић, као и оперска пјевачица Јадранка Јовановић.

Посмртни говор одржао је глумац Бранимир Поповић.

Жарко Лаушевић

Вијест о тихом одлазку легендарногЖарка Лаушевића 15. новембра, одјекнуо је регионом. У његову част одржана је кремација, која је окупила највиђеније људе из културе, а испраћај за кремацију био је један од најграндиознијих који је виђен на нашој сцени.

Испраћај за кремацију глумца Жарка Лаушевића уприличен је на Новом гробљу у Београду. Породица и пријатељи окупили су се како би легендарног умјетника испратили на вјечни починак. Неутешна супруга Анита, у загрљају дјеце, примала је изјаве саучешћа сат времена.

Док се тужни скуп опраштао од глумца, салом су одзвањали стихови пјесама "Јелени умиру сами", "My Way " и "Златни дан". Умjетник је испраћен на вjечни починак без опела и свештеника, уз пjесму "Све што желим у овом тренутку (Нећу плакати)" из серије "Сиви дом", која му је и донијела велику славу.

Посмртни говор одржао је глумац Небојша Дугалић, који је с присутнима подијелио колико су се Лаушевићу дивиле колеге због начина на који је пленио на сцени.

Жарка Лаушевића је на вечни починак испратио велики број пријатеља, колега и поштовалаца његовог лика и дјела, а присутни су сат времена стајали немо у реду чекајући да му посљедњи пут одају почаст. Саучешће су изјављивали породици глумца: супрузи Анити Лаушевић, сину Душану и ћеркама Асји и Јани.

Од колеге су дошли да се опросте и: Весна Тривалић, Ирфан Менсур, Радош Бајић, Дарко Бајић, Наташа Нинковић, Мики Манојловић, Андрија Милошевић, Дејан Луткић, Енес Бешлагић, Нела Михајловић, Слобода Мићаловић, Војин Ћетковић, Нина Јанковић и многи други.

Тужни скуп, који је бројао неколико стотина људи, стрпљиво је чекао у реду да се посљедњи пут опрости од глумца. Он је испраћен на вјечни починак без опела.

Јелена Чворовић Пауновић

Уз тактове песме "Бела ћао" на београдском Новом гробљу на вјечни починак испраћена је глумица Јелена Чворовић Пауновић.

Позната посебно по живописним улогама у серијама Синише Павића "Породично благо", "Срећни људи" и "Бела лађа", привлачила је симпатије телевизијских гледалаца, али и колега и пријатеља који су дошли да се посљедњи пут поздраве с њом.

Посебно емотивне биле су двије Јеленине блиске пријатељице, које су се дирљивим говорима опростиле од своје другарице.

Скрхана болом, иза великог венца с бијелим ружама и поруком "Волим те, мама", стајала је јединица ове драмске умјетнице Мина Пауновић, из брака са супругом Миланом, и примала саучешће.

Међу првима јој је пришао глумац Милан Цаци Михаиловић, положивши на ковчег колегинице букет бијелих ружа, а за њим су дошли и Југ Радивојевић, управник Београдског драмског позоришта, чији је глумица и била члан, списатељица Мирјана Бобић Мојсиловић, глумице Тања Бошковић и Нада Блам с ћерком, као и њихове колеге Иван Зарић, Иван Томић и Ненад Гвозденовић.

Јелена, чије је срце заувијек престало да куца 6. децембра у 75. години, у својој богатој каријери остварила је 23 улоге на малим екранима. Била је препознатљива по свом храпавом гласу, а упамћена прије свега као Нина из "Отписаних", Зорка из "Породичног блага", Жаклина из "Срећних људи" и Танкосава Тасић из "Беле лађе".

Одлазак познатих у свијету

Ненеадане смрти познатих из Холивуда оставиле су цио свијет у невјерици, а готово је немогуће набројати све оне који су нас напустили. Ипак, ми вам у наставку издвајамо неколико одлазака који су посебно погодили свјетску јавност.

Метју Пери

Свјетски и домаћи медији остали су шокирани када је објављено да је изненада у 54. години преминуо Метју Пери, познат по улози Чендлера Бинга у чувеној серији "Пријатељи".

Глумац је пронађен мртав 28. октобра у хидромасажној кади или џакузију у својој кући у Лос Анђелесу, а први извијештаји полиције показују да смрт није наступила насилним путем.

Смрт звијезде Пријатеља Метјуа Перија проглашена је несрећом због "акутних ефеката кетамина", саопштило је Одељење за судску медицину округа Лос Анђелес.

Портпарол из Лос Анђелеса је саопштио да је утврђено да је узрок смрти 54-годишњег глумца Метјуа Перија наступила као акутна посљедица кетамина.

- Фактори који доприносе смрти господина Перија укључују утапање, болест коронарних артерија и ефекте бупренорфина (који се користи за лијечење поремећаја употребе опиоида). Начин смрти је несрећан случај - наведено је.

У извјештају се наводи да је Пери био на терапији инфузијом кетамина, а посљедња доза је наводно узета недјељу и по прије смрти.

Шинејд О'Конор

Пјевачица Шинејд О'Конор преминула је 26. јула у 57. години, а од ње се у сузама опраштају обожаваоци широм свијета. У полицијском извјештају се наводи да је пронађена мртва у преподневним часовима у свом стану, а смрт се не третира као сумњива и очекује се извјештај патолога.

О'Конорова је била позната по свом политичком активизму и искрености, као и по низу хваљених албума. У својој каријери пуној контроверзи објавила десет студијских албума, а плоча "I Do Not Want What I Haven't Got " донијела јој је Греми награду 1991. године.

Сахрањена је у ирском градићу Бреју, а на вјечни починак испратили су је, поред породице и пријатеља, и бројни обожаваоци њеног музичког стваралаштва, али и колеге уз ноте Боба Марлија и њене ванвременске пјесме.

Ангус Клауд

Глумац Ангус Клауд, кога је публика завољела у планетарно популарној серији "Еуфорија", преминуо је 1. августа, у 25. години.

Звијезда у успону три недјеље прије смрти је прославио 25. рођендан, а недјељу дана прије смрти изгубио је оца, што је оставило велики траг на њега. Након сахране проводио је вријеме са породицом како би лакше поднио губитак, имајући у виду да је имао проблеме са менталним здрављем.

Његова посљледња објава на друштвеним мрежама била је фотографија оца уз опис "Недостајеш ми".

Скоро двја месеца касније, саопштен је и узрок смрти младог глумца.

Како преноси „People “, Ангус је преминуо од акутне интоксикације, након случајног предозирања. Ово је за поменути медиј потврдио мртвозорник округа Аламеда.

Тина Тарнер

Смрт Тине Тарнер је растужила милоне широм планете. Она је преминула 24. маја након дуже болести, природном смрћу. Годинама је са супругом Ервином Бахом живjела у Швајцарској.

Сахрањена је у кругу пријатеља и породице, без присуства медија, по њеној личној жељи.

- Тина Тарнер биће сахрањена у Швајцарској. Она није жељела велику јавну сахрану. Хтјела је да буде кремирана након смрти, очекујем да ће то бити веома приватан догађај. Сигуран сам да ће се касније организовати меморијални концерт и одавање почасти - објавили су тада медији.

Лиса Мери Присли

Ћерка популарног пјевача Елвиса Прислија, Лиса Мери Присли, преминула је 12. јануара, у Калифорнији у 54. години, а сахрањена је поред свог сина Бенџамина у Мемфису.

На имању гдје је сахрањена Лиса налази се чувена вила њеног оца Елвиса Прислија Грејсленд која ће припасти њеним ћеркама, близнакињама Финли и Харпер Вивијен и ћерки Рајли Кио.

Посљедњи пут, Лиса Мари је виђена на додијели Златних глобуса у уторак увече, гдје су она и њена мајка Присила гледале Остина Батлера како побјеђује за тумачење Еливиса Прислија у истоименом филму управо о краљу рокенрола и њеном оцу, преноси Курир.рс

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана