Љетна школа филма окупила 26 полазника из свих крајева Републике Српске

Бранислав Предојевић
Љетна школа филма окупила 26 полазника из свих крајева Републике Српске

БАЊАЛУКА- Љетна школа филма 2024, која је окупила 26 средњошколаца из свих крајева Републике Српске, почела је данас са радом у Бањој Луци у организацији Аудио-визуелног центра Републике Српске.

Партнери на овом пројекту су Студентски културни центар и Академија умјетности Универзитета у Бањој Луци.

Директор Аудио-визуелног центра Републике Српске Ања Илић пожељела је свим полазницима и менторима  успјешан и срећан почетак рада у оквиру Љетне школе филма. 

-Вјерујем да ће полазници  стећи драгоцјена искуства. Ово је друга по реду школа коју организујемо за све који имају интересовања да више сазнају о снимању филма - писању сценарија, сценографији, режији, фотографији, звуку, костимографији", рекла је Илићева. 

Декан Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци Драгана Пурковић Мацан изразила је задовољство што је Академија дио овог пројекта, који представља улагање у будуће филмске умјетнике. 

-Посебно ми је драго што су полазници из цијеле Републике Српске могли да се пријаве. Нама је циљ да кроз ову љетну школу полазници још више заволе филмску умјетности и надамо се да ће неки од њих бити наши будући студенти на академији умјетности. Желимо да им пренесемо знања која имамо, а која је могуће пренијети у ових десет дана. Надам се да ће стећи нова пријатељства и лијепа искуства и да ће наставити да се баве филмом", изјавила је Мацанова. 

Директор Студентског културног центра Универзитета у Бањалуци Младен Бањац изразио је наду да ће ова школа постати традиционалан догађај у овом центру, те да ће окупљати и све већи број заинтересованих школараца. 

-„СКЦ је најмлађа институција културе у Републици Српској и циљ нам је да унаприједимо и обогатимо живот студената, те да их заинтересујемо да учествују у културном и друштвеном животу, истакао је Бањац. 

Један од ментора и професор на Академији умјетности у Бањој Луци Марио Ћулум поздравио је пројекат Аудио-визуелног центра и оцијенио да је успостављањем овог центра  дат вјетар у леђа свим филмским ствараоцима у Републици Српској и студентима Академије умјетности.

-Покретање ове филмске школе је добар путоказ за образовање младих кадрова, без обзира да ли ће бити будући студенти Академије или ћемо их образовати као љубитеље филмске умјетности, рекао је Ћулум. 

Нагласио је да ће полазници у оквиру сценаристичке радионице, коју води, учити основе сценаристичког заната и имати задатак да напишу сценарио за кратке филмове које ће реализовати уз помоћ ментора из камере и режије, те да ће на тај начин стећи прва знања из филмске умјетности.

Дуња Пјанић, полазница, истакла је да се радује Љетној школи филма. „Првенствено сам се пријавила због глуме јер имам велику љубав према глуми, али радујем се и свим фазама настанка филма“, рекла је Пјанићева, док је Драган Милановић, такође, полазник, истакао  да жели више да научи о сценографији, продукцији и режији. 

Полазници ће током радионице бити подијељени у тимове, а у плану је да сваки тим сними један кратки филм који ће чинити омнибус од три филма.  Филмови ће премијерно бити приказани 29. августа у 20 часова у Студентском културном центру УНИБЛ на свечаном затварању „Љетне школе филма", што ће осмислити и организовати сами полазници.

Теоријски дио радионица се одржава у Студентском културном центру УНИБЛ, док ће се практични дио радионица  одвијати на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци. Ментори овогодишње Љетне школе филма су предавачи на АУУНИБЛ Марио Ћулум, Драгана Пурковић Мацан, Игор Сузић, Александар Јурић, Соња Ђурић и Драшко Гајић, те режисер Гордан Матић из Србије.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана