Здравствене књижице

Маријана Миљић Бјеловук

У Републици Српској живи око 67.000 радника који свакодневно бога моле да се не разболе, јер не могу да овјере здравствену књижицу.

Ударање печата у њихову књижицу коче неуплаћени доприноси за здравствено осигурање јер послодавци, како у приватном, тако и они у јавном сектору једноставно немају пара, мада има и оних несавјесних који не хају много за доприносе.

Колико је ситуација озбиљна, показује и податак Фонда здравственог осигурања РС да је дуг за неуплаћене доприносе за здравствено осигурање премашио 200 милиона марака. Више од 60 одсто осигураних лица без уплаћеног доприноса је из категорије запослених од чијег се доприноса остварује готово 84 одсто укупног прихода Фонда, па не треба посебно објашњавати о коликом је проблему ријеч.

У вријеме тешке ситуације и ниских плата и сама партиципација од неколико марака је скупа, а камоли прегледи који коштају и до неколико хиљада марака. Па када се некако и скупи новац за плаћање здравствених услуга, радници без овјерене књижице остају и даље на  мукама, јер не могу приуштити лијекове чија цијена зна бити и те како папрена.

Излазак из овог зачараног круга биће веома тежак јер је, свакако, највећи кривац за овај проблем економска криза. Привреда клеца, пара нема ни за шта, па тако ни за оне основне обавезе које треба да испоштују послодавци. Здравствене књижице тако су постале огледало стања у привреди.

Очигледно је да су банковни рачуни предузећа све тањи и тањи, а посљедице сносе ни мање ни више него они који раде за тај рачун. Колико је друштво у којем живимо доведено у колапс, потврђује и податак да крајем прошле године здравствену књижицу није могло овјерити и 3.300 здравствених радника.

Очигледно је да се поједини медицински радници не могу борити ни за своје здравље, па како ће онда помоћи својим пацијентима!?

Здравље је најважније у животу и без њега "све је ништа". Радницима који не могу овјерити књижицу ништа друго не остаје него да се надају да се неће разбољети.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана