Тајне под никабом

Свјетлана Тадић
Тајне под никабом

Доказ да је безбједност на ниском нивоу у овој земљи по ко зна који пут су дали представници бошњачког народа, који су подржали улазак жене одјевене у никаб и то, ни мање ни више, него у Парламентарну скупштину БиХ.

Хамза Карчић, савјетник замјеника предсједавајућег Парламента БиХ Бериза Белкића, је без икаквих безбједносних провјера увео "маскирану" жену у ову институцију. У Парламентарној скупштини се кроје закони БиХ, успоставља правни ред, али се у њу може ући како год ко пожели и без икаквог реда, провјере, ограничења...

Безбједносне службе нису легитимисале и утврдиле идентитет бића скривеног испод никаба, јер су је препознали"по очима"? A шта би било да је носила бурку? На питање колико су српски посланици безбједни да бораве у згради државног парламента одговор је једноставан - нимало!

Закони на нивоу БиХ очигледно не важе исто за све његове становнике, за становнике и представнике из Републике Српске важе једни - "чвршћи", а за оне који долазе из Федерације БиХ други, очигледно "либералнији"...

У Парламентарној скупштини постоје главни, споредни и ко зна још какви улази, а сваки од њих је поред таквог"либералног" обезбјеђења могући потенцијалан пролаз за терористе који неће оклијевати да изврше терористичке нападе на представнике народа у овој земљи.

Противници забране ношења бурки и никаба кажу угрожавају им се права и вјерске слободе, а у исто вријеме права нарушавају у институцији која им их је дала.

Мјеста за спровођење вјерских слобода имају на сваком кораку, очигледно сваки дан више него јуче, и јасно је да им то право нико не ускраћује. Међутим, не могу да схвате да Парламент БиХ то свакако није.

Приједлог закона о забрани ношења одјеће која онемогућава идентификацију сачекаће септембар. Тешко да ће се усвојити, не зато што је спорно питање безбједности становника БиХ, већ због дјеловања разних радикалних исламистичких лобија у овој земљи.

Једно је сигурно, приједлог закона није напад на религију и ислам, како неки то покушавају да представе. То је разуман захтјев људи који желе да се осјећају безбједно на радним мјестима или када ходају тргом, улицом, пијацом... Европска пракса показује да ће се бурке и никаб кад тад "скинути", али у БиХ ће се очигледно под њима још један период скривати ко зна какве тајне.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана