Суморна стварност

Ма­ри­на Чигоја

Свјетска банка још једном је сумирала у свом извјештају суморну слику стања у БиХ.

У најкраћем, БиХ би се могла описати као земља у којој су јавни дуг, незапосленост и неквалитетни кредити у константном порасту, док се о расту привредних активности увијек говори са дозом опреза.

Тако се за БиХ у овој години предвиђа минимална стопа привредног раста од 0,5 одсто. Треба ли спомињати да је она најмања у региону и да је питање да ли ће до краја године и та минимална стопа бити достигнута.

С друге стране, постајемо неславни рекордери по незапослености. Оно што посебно забрињава је податак да стопа незапослености младих у БиХ износи 57,9 одсто!

Кључ за стабилнији опоравак и смањивање стопе незапослености у Свјетској банци, између осталог, виде у поправљању инвестиционе климе, климе која је у БиХ на јако лошем нивоу и која просто инвеститоре удаљава од ове земље.

Разлоге за то сигурно треба тражити у недостатку политичке воље да се та клима поправи. Јер како другачије објаснити да незапосленост младих иде према алармантних 60 одсто!!!

Размишља ли неко о томе? Хоће ли овај податак коначно натјерати домаће политичаре да се окрену стварним проблемима ове земље и почну да их рјешавају или ће то и даље бити само споредно питање, оно које ће можда доћи на ред након што тим истим политичарима досаде њихове политичке игре.

Све док је тако, тешко је очекивати било какав напредак. Грађани ове земље и даље ће једва спајати крај с крајем, а све више ће бити оних који ће покушавати да нађу излаз негдје другдје.

"У ствари, ситуација са радним мјестима још је и гора него што показују депримирајући износи стопа незапослености, пошто много људи напушта регион да би радило другдје", наводи у извјештају Свјетска банка.

Овај податак није никакво изненађење и само потврђује да велики број не само младих, него и оних старијих, без перспективе, трбухом за крухом, жели да оде из земље у којој се очигледно о свему више брине него о потребама њених грађана.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана