Судије и предмети

Ведрана Кулага Симић

Правосуђе у БиХ, на свим нивоима власти, стално је на удару многих који су незадовољни или слабо задовољни резултатима које постижу они који примају плате и накнаде у судовима и тужилаштвима у овој земљи.

Подаци надлежних показују да епилог у судијским ладицама годинама чекају бројни предмети. Неки и дуже од деценије, а не зна се ни када ће доћи на ред.

Чињеница је да ни у РС ни у ФБиХ нема суда који не мучи муку са старим предметима и који додатно успоравају рад судова и оних који су задужени да буду максимално ажурни према тим питањима. Нико не може и не треба да очекује да ће њихови предмети бити ријешени преко ноћи, али свакако да треба да дигну глас када ни након неколико година нема ни слова о томе шта се дешава с оне стране врата судова.

Хиљаде фасцикли и данас је с те стране, а које чекају да буду отворене и да суд коначно пресуди ко је у тој причи у праву, а ко не. Па како буде да буде. Само да не скупљају прашину и даље.

Посљедњи подаци Високог судског и тужилачког савјета БиХ о резултатима које су првостепени судови постигли од јануара до краја марта ове године, када је ријеч о рјешавању старих предмета, показују да су четири суда остала испод љествице. Њихове судије и стручни сарадници нису успјели да пребаце 25 одсто од укупног броја предмета за 2016. годину. Било је и других који су били тек мало изнад те границе за пролаз, али и оних чији резултати показују да се може радити.

Управо ти судови показују да стари предмети нису баук нити нешто што не може да буде ријешено, већ да је рад лијек за све - и за предмете који годинама чекају епилог. 

Више од 100.000 старих предмета у БиХ би требало да буде ријешено до краја ове године. Неким судовима је остало тек неколико стотина, а некима и по неколико хиљада прије него што дођу на нулу када је ријеч о старим предметима.

Подаци показују да у појединим ладицама стоје предмети који су ту стигли 2000. године и раније и то, једноставно, не може и не смије да буде пракса као што је можда било протеклих година. Неко не смије да прође без казне ако је радио како није требало, или није радио никако. Судије и сарадници треба да буду стално на висини задатка да би на крају године могли да се похвале завршном оцјеном, а "падање" или лоши резултати на тестирањима сигурно не воде ка томе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана