Србија и ми

Вања Штрбац
Србија и ми

Европска унија има и превише својих проблема због којих јој је, сасвим оправдано, БиХ већ преко главе. Суочава се са кризом у Грчкој, стравичним падом евра и ставом Велике Британије у вези са питањем проблема ЕУ.

Управо из тих разлога ЕУ је и стало да у БиХ коначно смири стање и да је скине са дневног реда. ЕУ покушава све да задржи ствари какве јесу - да се у потпуности поштивају Дејтон и унутрашња структура земље.

И управо због тога ЕУ је одлучила да одигра на двије карте које се зову - Борис Тадић и Иво Јосиповић. ЕУ, препуна својих проблема, нада се да ће уз помоћ предсједника Србије и Хрватске и њихов прагматичан приступ проблему региона, 15 година послије завршетка рата коначно приземљити ситуацију у БиХ.

И са тог становишта нема се шта приговорити, изузев једне ситне, али крупне ствари. Да ли је Тадић одабрао добар пут у својој мисији?

Да ли је Тадић, у настојању да смири БиХ и испуни задатак ЕУ, и сам прекршио Дејтонски споразум? Првенствено потписавши Истанбулску декларацију, за вријеме неслужбене посјете Силајџића Истанбулу. Декларацију коју није одредило Предсједништво БиХ, нити је потписана у сагласности са члановима ове институције, због чега је проглашена непостојећом.

Да ли је прекршио Дејтон, чији је гарант, позивом Силајџићу у Београд, јер по Дејтону БиХ представља Предсједништво, а не један његов члан?

Опозиција у Србији једва је дочекала да Тадићу отвори сва ова питања, машући му константно испред носа потписима за ванредне изборе више од милион људи.

Јасно је да би га зато покушај улоге регионалног лидера могао коштати власти код куће, посебно јер право гласа припада и стотинама хиљада гласача прогнаних из БиХ и Хрватске.

Покушај добијања поена у бирачком тијелу на имагинарној одбрани Косова, могао би властима у Србији да се врати као бумеранг у поређењу са одбраном реалних и стварних ингеренција РС у оквиру БиХ.

"Министар за Косово", како јавност Србије често назива министра иностраних послова Вука Јеремића, могао би да на питању БиХ изгуби национални ореол који је пројектовано изградио одбраном неодбрањивог.

Свега тога свјестан, Тадић је у петак допутовао изненада у Бању Луку. Иако су, очигледно, власти РС и Србије о свему овоме морале да разговарају раније, ипак се треба надати да ће разговори, па макар они и окаснили, донијети реална рјешења.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана