Шефикови прописи

Дарко Момић

Бошњачки члан Предсједништва БиХ Шефик Џаферовић поднио је недавно Уставном суду БиХ захтјев за оцјену уставности Закона о техничким прописима Републике Српске, у којем тврди да је он "у супротности са Законом о техничким захтјевима за производе и оцјењивање усклађености на нивоу БиХ", те да се њиме "успоставља неуставни систем инфраструктуре квалитета".

Ништа ново, рекло би се, јер ово није ни прва, ни посљедња иницијатива бошњачких званичника упућена Уставном суду којом се доводе у питање надлежности Републике Српске. Ништа ново није ни одговор из Републике Српске на Џаферовићеву иницијативу, јер је могло да се чује да је то "још један показатељ да крајњи циљ бошњачких представника није постизање владавине права, него оспоравање легитимитета институција и законодавства Српске" те да "преко Уставног суда покушавају да промијене унутрашњу структуру БиХ и спријече институције Српске да ефективно врше власт у свом ентитету" и бла, бла, трућ, трућ...

Руку на срце, није да нису у праву они који су му тако одговорили, али било би много ефектније да су се потрудили да Џаферовића опале нечим конкретним. А најконкретнија ствар која иде директно у прилог тврдњи да Бошњаци преко Уставног суда БиХ мијењају унутрашњу структуру, односно раде оно што не могу политичким путем и кроз законодавне институције, јесте Џаферовићева дискусија са сједнице Парламента БиХ из априла 2006. године, на чијем дневном реду је био споразум о уставним промјенама познат као априлски пакет.

- У постојећем Уставу БиХ стоји, и то је за мене само срце овог споразума, да наша држава у изворној надлежности има спољну политику, монетарну политику и дјелимично царинску политику. Овим споразумом у Устав улазе остале надлежности које се уређују законом и које ће бити потребне овој држави на њеном европском и евроатлантском путу - рекао је Џаферовић, о чему свједочи стенограм са поменуте сједнице.

Дакле, господине Џаферовићу, ако су у постојећем Уставу изворне надлежности БиХ спољна, монетарна и дјелимично царинска политика и ако је требало да "остале надлежности које се уређују законом" у Устав уђу усвајањем априлског пакета, а он као што знамо није усвојен, како се онда Законом о техничким прописима РС "успоставља неуставни систем инфраструктуре квалитета", када сте лијепо рекли шта су само уставне надлежности БиХ.

Елем, није ово први бошњачки функционер који својим изјавама директно потврђује да Уставни суд и стране судије служе политичком Сарајеву за остваривање политичких циљева. Проблем је што им то пролази, јер су свима у Републици Српској на првом мјесту - изборни резултати.

Ескалирале демонстрације

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана