Ракета и перје

Милијана Латиновић
Ракета и перје

Појефтињење је тренутно најскупља ријеч у Републици Српској.

До њега никако да дође, ни у пекарама, ни на бензинским пумпама, нити у маркетима. Јасно, рећи ће сви поменути да су цијене појединих производа, попут горива, протеклих дана пале за који фенинг.

Јесу. Да није жалосно било би смијешно, јер како рекоше, потребно је чак 40 дана након појефтињења барела на свјетским берзама да цијене почну падати и код нас. Занимљиво, када барел поскупи не треба ни 40 часова, цијене већ иду горе. Кад поскупљује било која роба у свијету цијене и код нас попут ракете лете у небо, а када производи појефтињују, цијене попут расутог перја клизе надоље.

И није то случај само на бензинским пумпама, иако је превисока цијена горива тренутно можда и највећа бољка нашег становништва. О цијенама основних животних намирница и лијекова сувишно је више било шта рећи.

Како љето одмиче тако је и цијена огрева једна од горућих тема.

Сукоб у Украјини на неки начин добро је дошао нашим произвођачима и извозницима пелета. Потражња за том врстом огрева је порасла, а Европљани су се окренули тржишту БиХ.

Била је то идеална прилика да извозници удуплају цијену пелета, па су тону продавали и за више од 600 марака. Сјајна прилика за зараду. Имају Европљани чиме то да плате.

А имају ли становници ове напаћене земље? То је мало кога брига.

Иако су сви тврдили да ће се ситуација на домаћем тржишту стабилизовати када буде спуштена рампа за пласман трупаца, огревног дрвета и пелета те да ће огрев код нас појефтинити, ни до дана данашњег ништа спектакуларно није се догодило. Тек ријетки спустили су цијену за педесетак марака и то је то.

Сваки грађанин који једва саставља крај с крајем и преживљава од првог до првог свјестан је да ни огрев, ни гориво, па ни хљеб никада више неће коштати колико су коштали прије ове кризе.

Исто тако је свако од нас свјестан да сви који било шта продају буквално примјењују систем ракете и перја када подижу, односно спуштају цијене производа и услуга. И никоме ништа. Све пролази и ломи се преко новчаника радника и пензионера, па ко преживи причаће.

А имаће шта и да каже. Ни­ један једини корак БиХ није направила да би заштитила своје грађане. Надлежни нису у стању ни да се усагласе око именовања чланова заједничке комисије оба дома Парламента БиХ за усаглашавање текста Закона о ПДВ-у, који би требало да донесе нижи порез на храну. Како онда било шта друго од њих да очекујемо?!

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана