Пропаст "Синергије"

Ма­ри­на Чигоја

Након што је, већ дуже вријеме, посрнуло микрокредитно друштво "Синергија плус" поднијело захтјев за стечај, огласили су се и радници који тврде да стварни разлог пропасти овог друштва није немогућност наплате потраживања и повећано резервисање због кашњења у наплати, већ искључиво лични интереси руководства.

Радници су оптужили директора овог друштва Жељка Богданића и извршног директора Дамира Миљевића да су из "Синергије" извукли сав новац и потрошили га за изградњу пословних објеката у Бањалуци.

Иако је руководство "Синергије" ове оптужбе одбацило, намеће се неколико логичних питања.

Који новац је предузеће, чији губитак је у 2010. години износио 3,9 милиона марака, уложило у стамбено-пословне објекте у Бањалуци? Ове "инвестиције" нису помогле да се проблеми ријеше, па је прошле године "Синергија плус" продала започети објекат који се налази у Новој вароши и он је још у изградњи. 

Значајнији проблеми "Синергије" почели су прије годину, када их је Агенција за банкарство РС упозорила да ће, уколико наставе са лошим финансијским показатељима и смањењем капитала, остати без дозволе за рад.

Од тада до данас ствари се нису много промијениле. Агенција је наставила да контролише рад ове организације, али дозволу им није одузела. Поставља се питање ко је одговоран за стање у које је "Синергија" доведена?

Руководство, које је улагало у некретнине које су послије тога, због немогућности наставка градње, продаване или Агенција која није правовремено реаговала? Има ли овдје посла за полицију и тужилаштво? Ко ће одговарати за то што су радници остали на улици?

У цијелој причи поставља се питање одговорности и "стручности" Богданића и Миљевића, посебно ако се узме у обзир да се други представља као економски аналитичар и човјек који "зна знање". Миљевић, који себе сматра стручњаком, ваљда је сву ту стручност требало да употријеби да спаси "Синергију".

Са Миљевићевом стручношћу или не, покретање стечаја у овом друштву питање је дана. Радници ће послије тога остати на улици, а предузеће вјероватно, као и многа друга која су прије овог отишла у стечај, завршити у ликвидацији. Интересантно ће бити видјети како ће се руководство снаћи у цијелој ситуацији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана