Пресуда Боснићу

Горан Маунага

Суд БиХ коначно је, више од годину након доношења измјена Кривичног закона, у року од мјесец донио и другу пресуду због јавног подстицања на терористичке активности, врбовања ради тероризма и организације терористичке групе, па је осудио Хусеина Боснића званог Билал на седам година затвора.

Измјенама Кривичног закона за та кривична дјела предвиђене су казне од пет до десет година затвора, тако да је висина казне Боснићу осредња, а то што би у Америци за оно што је учинио добио 20 година робије ипак спада у домен законодаваца.

И поред те осредње казне за БиХ је ипак велики напредак то што је сада сам Боснић осуђен на казну колику су, само прије мјесец, добила чак четворица исламиста за иста кривична дјела.

Јесте језиво то што су ријечи Боснића, његова вјерска предавања звана хутбе, у смрт одвеле шесторицу Бошњака чији су ближњи то посвједочили у процесу, и јесте несхватљиво да је он за смрт тих шест младих људи добио само седам година затвора, али закон је, за сада, такав.

Ипак, Боснићу је и као најактивнијем исламисти и најжешћем проповједнику вехабизма комотно могла да буде изречена најстрожа казна, али то није једини пропуст у овој почетној фази кажњавања џихадиста.

Изненађујуће је и то што се Суд БиХ приликом доношења пресуде није бавио финансирањем регрутовања младића из БиХ за борбу на страни терористичке организације Исламска држава иако је Тужилаштво навело да је на Боснићев рачун из арапских земаља легло око 200.000 долара.

Поред тога што је позивао људе у џихад, он је јавно на трибинама под називом "Савршенство шеријата - погубност демократије" негирао уставни поредак у БиХ.

Још 2012. године хапшен је под сумњом за тероризам, а био је и под истрагом полиције због полигамије јер има четири жене. Јавно је рекао да се за Исламску државу бори и 50 Италијана у чијем је регрутовању учествовао управо он.

И још нешто: Боснић приликом изрицања пресуде није показао кајање, што значи да, за неколико година кад изађе из затвора, од њега очекујемо још тежа кривична дјела. Мало ли је? 

А посебно је занимљиво то што је Суд Боснићевим сљедбеницима специјалну поруку послао ставом да је при доношењу пресуде олакшавајућа околност Боснићу била то што је породичан човјек и што је отац осамнаесторо дјеце.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана