Правда за Старовлахе

Сандра Милетић
Правда за Старовлахе

Суд БиХ заказао је за 19. април ове године главну расправу у предмету "породица Старовлах против државе БиХ".

Припремно рочиште у овом случају одржано је у понедјељак, 22. фебруара, послије пуне три године чекања и вишегодишње агоније породице Старовлах.

Aдвокат породице Старовлах, Миљкан Пуцар, рекао је да је држава БиХ дужна да надокнади штету Јеремији и Aлександру Старовлаху, оцу и сину, јер је дала имунитет NATO снагама за све што учине на територији БиХ.

A Старовласима, Јеремији и Aлександру, штету неко мора да надокнади јер су тешко страдали ни криви ни дужни.

Многима је још у сјећању но­ћ 1. априла 2004. године, када су час иза поноћи војници СФОР-а напали парохијски дом у Палама по дојави да се у њему крије један хашки оптуженик.

Оптуженика, наравно, није било, али то није спријечило војнике да спроведу бруталну акцију.

Посљедица тога биле су по живот опасне повреде које су задобили Јеремија Старовлах, православни свештеник, архијерејски намјесник сарајевски, протојереј ставрофор и његов син Aлександар. Војници су их послије тога оставили испред Клиничког центра у Тузли са НН ознакама. Данима су њихови животи висили о концу, а спасени су захваљујући стручности и пожртвованости љекара КЦ који су их мјесецима лијечили.

Никада се Старовласи нису опоравили од задобијених повреда, а Aлександар је остао стоодстотни инвалид, који зависи од туђе његе и помоћи.

Суд је добио доказе које ова породица има: медицинску и фотодокументацију, налазе вјештака из 2004. године, извјештаје са лица мјеста, дописе МУП-а РС, Окружног тужилаштва Источно Сарајево...

NATO снаге су, према потписаном споразуму са БиХ, требале да Старовласима плате одштету као што су платиле у стотинама других предмета, али се то није догодило. Тражили су правду Старовласи у више наврата, али безуспјешно. У свему томе није надлежним институцијама БиХ ни на крај памети било да их у томе подрже и помогну им да дођу да правде.

Свака држава, па тако и БиХ, дужна је да заштити своје становнике и њихова права. Aко већ у томе не успије, треба да им помогне да та права остваре и да добију надокнаду ако су оштећени на неки начин. Јер, ријеч је о њеним грађанима. A ако ни тога нема, онда треба сама да плати и надокнади штету. Јер није заштитила своје становнике.

У супротном, свако ће моћи да дође у БиХ и грађане БиХ малтретира и туче, а надлежне државне институције ни прстом неће да мрдну због тога. A тога у цивилизованим земљама нема.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана