Петице

Драгана Орловић

Пријемни испити су на прагу, а на прагу су и многе бриге… Брину се свршени средњошколци, а са њима и њихови родитељи.

Који факултет уписати, које занимање одабрати, како до жељеног индекса, како до довољног броја бодова?

Ипак, најтеже је изгледа гимназијалцима. Кад кажем најтеже, онда је акценат свакако на систему бодовања на универзитетима. Систему, који је поново заказао. Или боље да кажем одавно.

Четири године су ти млади људи сједили у школским клупама, имали најобимније градиво и највише обавеза. Гимназијалци. Некада синоним за брилијантне младе људе, али данас изједначени са свим осталим струкама.

Можда ће многи рећи - а и шта ће им додатни бодови, ако имају знање онда немају због чега да брину, уписаће факултет који желе, али ипак то није тако. Ево и зашто, или боље да кажем, ево општих одредаба универзитета.

Наиме, те одредбе универзитета јасно прецизирају да сви кандидати на пријемном испиту максимално могу да освоје 100 бодова. Половина бодова је на основу општег успјеха током школовања, а друга половина знање на квалификационом испиту. Е сад, шта је спорно? Можда за многе ништа, али за гимназијалце је све, и много! И то оправдано. Оцјене тих младих људи који су завршили општи, информатички, математички или било који други смјер гимназије вриједе исто колико и оних који су завршили пољопривредну, угоститељску.... и остале стручне школе.

Тиме су занемарени критеријуми који важе у гимназијама, тиме је занемарен њихов труд. Наравно, не могу и нећу да оспорим знање и труд осталих средњошколаца. Свако од њих је учио колико је могао и желио. Или није желио.

Али и они ће, само ако су искрени да се сложе, да једна петица из пољопривредне школе није иста као и једна петица из гимназије. А биће иста ако се "појави" на пријемном на једном Правном или Економском факултету, бар по оваквом систему бодовања.

Иако се пишу исто, исте нису све петице. Неке од њих су признаћете "теже" и захтијевају више труда и учења, а то би требало да се некад и уважи. Јединствена прилика за то су пријемни испити. Зато, надлежни, покажите своје петице на дјелима!

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана