Не(извршење) пресуда

Свјетлана Тадић
Не(извршење) пресуда

Све што нас води према Европи на неки начин се кочи, или то чине заједничке институције, односно Бошњаци у њима, или су то институције Федерације БиХ.

Дешава се то и у случају извршења пресуда Европског суда за људска права у Стразбуру. Иако се већ пет година у европским судницама суди и пресуђује грађанима и држави БиХ, до дана данашњег ниједна пресуда није извршена у цијелости.

Како, зашто и због чега? Одговор на та питања занима многе. Надлежне институције кажу раде све да што прије омогуће испуњавање услова који ометају извршење пресуда. Коче ли намјерно или не извршење зависи како ко гледа.

С обзиром на то да угао гледања одређује коју ћемо слику видјети, има ту и позитивних и негативних приказа ситуације. Једна је слика коју виде оштећени грађани. Другу страну истог проблема виде институције које не раде свој посао како треба.

Рецимо у "случајевима Јеличић, Карановић, Кудић и Пралица против БиХ" извршење пресуде, односно исплату старе девизне штедње и пензија кочи Парламент Федерације БиХ. Наиме поменути парламент није усвојио измјене и допуне Закона о пензијском и инвалидском осигурању, с друге стране они кажу да то није било добро одрађено па да нису они криви. Како год, повратницима из РС у ФБиХ неће се исплатити разлика између пензије коју примају и оне коју би примали у Федерацији све док се измјене и допуне не усвоје.

Поред тога права затвореници КПЗ-а Зеница, права која су добили пресудом у "случају Родић и други против БиХ" чекају већ двије године. Кажу у КПЗ-у Зеница да су изградили павиљон који ће омогућити извршење пресуде али да то још није могуће јер праве критеријуме за распоређивање осуђеника у овај павиљон.

Да грађанима БиХ није битно што се пресуде не извршавају, те да се надају да ће њихова права из Стразбура стићи кад тад, доказује и податак да се број тужби против БиХ из године у годину повећава.

Тако су они којима је правда ускраћена у овој земљи, за само првих шест мјесеци ове године, тужили БиХ чак 380 пута. Начекаће се док добију тражена права и наплату потраживања, али наду им даје до сада већ исплаћених око 2,5 милиона марака од стране БиХ онима који су доказали да правни систем ове државе и те како треба мијењати.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана