Криза

Марина Чигоја
Криза

Да је криза увелико уздрмала БиХ и њене грађане и да се њен крај не назире, најбоље показује и истраживање које је међу становницима БиХ спровео GfK БиХ - Центар за истраживање тржишта.

Према овом истраживању највећи страхови и проблеми становника БиХ односе се на економску кризу и незапосленост. Крај кризе према мишљењу већине испитаника још није ни на видику, а скоро двије трећине њих сматра да ће економска криза у БиХ бити присутна још најмање три године.

Колико су проблеми које је са собом донијела економска криза уздрмали овдашње становништво, показује податак да се чак четири од пет становника БиХ суочава са проблемима који су посљедица кризе.

Глобална економска криза и страх од њених посљедица скоро су у потпуности засјенили остале проблеме са којима се становници ове земље суочавају. Тако су се проблеми који се тичу криминала, кршења права и корупције, а који су веома присутни у нашем друштву, нашли иза проблема који се зове криза.

Испитаници су најмање забринути због еколошких питања, квалитета образовања у образовним институцијама у земљи и високих цијена некретнина, о којима већина становништва, због лоше економске ситуације, уопште и не размишља.

Из овог истраживања више је него очигледно да су становници ове земље доведени у стање пуког преживљавања и да им је, за разлику од становника европских, али и већине земаља у окружењу, већина других ствари попут куповине стана, путовања, квалитетног образовања, пусти и далеки сан.

Да ли ћемо морати чекати три, како су то испитаници у истраживању прогнозирали, или више година да изађемо из кризе, непознато је.

Очигледно је да у БиХ, оваквој каква јесте, њени становници морају да буду задовољни ако имају посао и ако за то примају какву-такву плату.

Да тако не треба да буде знају сви. Идеје за пуко преживљавање од данас до сутра не треба да буду свакодневица било кога, па ни становника БиХ. Једино је питање, а како то промијенити?

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана