Казна или подстицај

Ведрана Кулага Симић

Мигрантска криза је већ годинама један од “заштитних” симбола БиХ, који свако мало избија у први план јер ни домаће службе ни странци још нису пронашли прави излаз и овај глобални проблем довели у неки ред на овој територији.

И док се Европа редовно правда сумама новца које стижу на рачуне бројних међународних организација које су даље преузеле одговорност да илегалне избјеглице имају што боље услове за живот док бораве у БиХ, домаћа власт се, с друге стране, најчешће само хвата за главу и моли да се деси неко чудо.

Тог чуда, ипак, нема. Има само затишја, као и сваке године у ово доба, јер ни мигранти не желе да превише ризикују и да, зарад доласка у БиХ, која је на самој граници Европске уније, напусте много боље смјештаје које имају у Србији и другим земљама на њиховом путу.

Тешко је предвидјети шта нас чека с прољећа, али је за очекивати да ће их све више пристизати у нади да ће, преко наше територије, успјети да се ове године домогну циља, а то је европско тло.

Велики посао и још већа одговорност је поново на домаћим институцијама, које морају да изађу из лавиринта у којем су од првог мигрантског таласа. Мора се наћи рјешење јер ни мигранти, барем већина њих, не желе да буду овдје. Ни за њих БиХ није обећана земља.

Одређене ствари су дошле на дневни ред, а међу њима су споразуми који би требало да омогуће да мигранти буду враћани у матичне земље. Међутим, у мору проблема јесте и онај који се тиче њиховог кријумчарења. Разрађене су бројне методе и тактике како да они стигну гдје су наумили, а да зараде они који им “помажу” на том путу.

То потврђују најновији подаци из Граничне полиције и Агенције за истраге и заштиту БиХ из којих је видљиво да је мигрантска криза постала за многе уносан посао и да у тим водама многи настоје да добро зараде.

И да се закључити да су те зараде много веће и јаче од казни јер многи од кријумчара се неријетко врате у те воде након кажњавања. И то је једна од ствари на којима треба порадити, као и у многим другим областима које се тичу кривичних дјела, јер казна не треба и не смије бити подстицај.

О мигрантима ћемо дефинитивно још дуго полемисати јер се ово неће брзо ни лако завршити. Шансе да ће Европа отворити своје границе за мигранте су веома мале, као и да ће дио новца који сада даје БиХ дати некој од својих чланица како би и оне прихватиле одређени број илегалних избјеглица и обезбиједиле им оно што и сами желе. Да буду на тлу ЕУ.

До тада, надлежни у БиХ морају сарађивати и имати јединствен одговор. И то све да би радили најприје у интересу оних који су им дали добре фотеље, добар положај и добре плате.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана