Јавна тајна

Горан Маунага

Током посебне сједнице Представничког дома која је одржана у четвртак увече и на којој су посланици готово четири сата расправљали о безбједности и тероризму у БиХ у комплетној згради Парламента БиХ интернет је био искључен.

Посланици у салу нису могли уносити мобилне телефоне, а морали су чак и писмено да обавежу да неће износити повјерљиве информације са сједнице.

Расправљали су, наиме, о извјештају Савјета министара БиХ о безбједносној ситуацији који је затражен послије терористичког напада у сарајевском насељу Рајловац гдје су убијена двојица војника и на који је ОБА ставила ознаку тајности, што значи да могу да га виде само одабрани.

Све то наравно, не би било нимало чудно ни необично да упућени нису рекли да у том извјештају нема никаквих повјерљивих информација нити било чега што до сада није објављено у медијима.

Није ово, нажалост, ништа ново. Такав "медијски" извјештај, средином прошле године Парламенту је доставило и Тужилаштво БиХ након што је Савјет безбједности УН-а открио чињеницу да БиХ с Авганистаном дијели друго мјесто на свијету по броју подружница "Ал-Каиде".

Ништа садржајнији нису били ни сви остали спорадични извјештаји који су носили ознаку "тајно". Када би се ознака тајности скинула, јасно би било да се у њима није нашло ништа што већ није знао готово сваки становник ове земље.

Ништа јасно, конкретно у тим извјештајима, по свему судећи, неће ни бити.

Јер шта очекивати од извјештаја о тероризму у земљи у којој Тужилаштво не реагује на информације о повратку џихадиста са сиријског ратишта који настављају да мирно шире радикалне идеје по БиХ? У држави у којој на сједници тог значаја нема главног тужиоца да каже зашто нико није одговарао за терористичке нападе у Зворнику и Рајловцу или за напад на премијера Србије Александра Вучића у Сребреници.

За сваку критику је то што је једна обавјештајно безбједносна агенција највишег ранга ставила ознаку тајности на извјештај о тероризму у коме нема апсолутно ништа ново.

А посебно је забрињавајуће то што овакве ствари огољују истину да по том свјетски битном питању или није урађено скоро ништа, или су праве информације остале свјесно прикривене.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана