Ганићева српска вила

Сандра Милетић
Ганићева српска вила

Изјавио је без имало срама ратни члан Предсједништва РБиХ Ејуп Ганић недавно у Вашингтону да Република Српска опструише повратак избјеглих и расељених особа.

- Значајнији повратак избјеглих и протјераних из ентитета РС ће допринијети провођењу основних поставки Дејтонског споразума - мир и повратак - додао је Ганић.

Да је Ганићева изјава, благо речено, лицемјерна и злонамјерна показује чињеница да је у РС је сва имовина враћена у више од 99 одсто случајева пријератним власницима. Са аспекта повратка имовине и станарских права РС је ријешила око 145.000 захтјева, у РС је укупно враћено и обновљено 164.000 кућа и станова, што омогућује повратак више од 660.000 људи.

Другим ријечима, изјава Ејупа Ганића да РС опструише повратак није тачна.

Оно што је посебно зачуђујуће у цијелој овој причи јесте то да о повратку избјеглих и расељених, без да се зацрвени, говори човјек који је на незаконит начин дошао у посјед "Виле Ћоровића" у Сарајеву. Ганић тако данас живи у кући која му не припада и коју је узурпирао готово бесплатно, а из које је истјеран њен пријератни власник - Србин. И не пада му на памет да се из ње исели и кућу врати ономе коме она припада.

Ганић је у "Вилу Ћоровића" у тадашњој сарајевској улици Краља Томислава уселио усред рата 1994. године. Претходни власник Милан Ћоровић у тој кући живио је све до 12. септембра исте године, када је од њега затражено да се исели.

Ганић је вилу са станом од скоро 140 метара квадратних приватизовао за свега 14.000 тадашњих њемачких марака у сертификатима, а наводно је добио под сумњивим околностима и урбанистичку сагласност за проширење.

Загребачки "Вјесник" је прије десет година објавио текст под насловом: "Ејуп Ганић дошао до виле пријетњама и исељењем".

Власник те виле Милан Ћоровић узалуд је о томе писао Канцеларији високог представника у БиХ, Дому за људска права и федералним омбудсманима.

Из свега наведеног јасно је ко у БиХ опструише повратак. Јасно је и то да појединци који се наводно највише залажу за правду и поштовање људских права у земљи, у пракси чине неправду и крше права људи само зато што су друге националности. Зато би за оне попут Ганића било најбоље да ћуте.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана