Зељковић тврди да није узимао новац

Небојша Томашевић
Зељковић тврди да није узимао новац

БАЊАЛУКА – Првооптужени у предмету ”Корона уговори” Бранислав Зељковић у Окружном суду у Бањалуци изјавио је да никада није тражио, ни примио мито од Саше Марковића у просторијама Уједињене Српске, нити било гдје друге и да је све што је Марковић свједочио - лаж!

Он и његова одбрана противили су се раздвајању поступка и прихватању споразума о признању кривице који је Марковић, власник агенције „Травел фор фан“, закључио са Републичким јавним тужилаштвом Републике Српске сматрајући да је поменута нагодба незаконита.

Вијеће бањалучког Окружног суда којим је предсједавао судија Драган Улетиловић раздвојило је поступак против оптуженог Марковића у односу на остале оптужене.

Судија је одлучио да ће се споразум разматрати на рочишту 11. новембра када ће суд одлучити да ли је он прихватљив.

Марковић је у споразуму признао кривично дјело давање мита Зељковићу који је у то вријеме биo директор Института за јавно здравство Републике Српске. Споразумом је предвиђено да Марковић за то буде осуђен на 10 мјесеци затвора, те да му се одузме око 570.000 КМ незаконито стечене користи. Од тог износа, око 250.000 КМ се односи на средства која су Марковићу већ блокирана одлуком Суда БиХ, док ће преостали износ морати накнадно уплатити и буџет.

- Марковић је наступио са намјером да ме превари. Сви знају ко је Бранислав Зељковић, а ко Саша Марковић. Ја сам ИЈЗ оставио у плусу са 10 милиона марака, а Марковић је 2019. године пословао у минусу - рекао је Зељковић додавши на крају како Марковић током читавог поступка жваће жваку.

Марковић је са друге стране изјавио да зна како је истина проблем, али да она не одговара ни њему.

- Све што сам рекао је истина - закључио је Марковић

Зељковићев бранилац Јадранка Ивановић нагласила је да поменути споразум који је потписао Марковић није у складу са законом.

- Питам се да ли је дозвољено поступати на овај начин. Прихватање овог споразума аутоматски значи ослобађање Зељковића - изјавила је адвокат Ивановић.

За одбрану Зељковића је нетачно све оно што је Марковић изјавио у свом свједочењу.

- Марковић је свједочио, а није проведен ниједан доказ у вези тога. Није истина да је он односио новац Зељковићу, те да за тако нешто нема доказа. Измишљена је и тврдња да је износ био 9 марака по одијелу. Ништа није истина, ни износи за које Марковић каже да их је носио Зељковићу, ни број његових одлазака, не уклапа се ништа - истакла је  Ивановићева.

Подсјетила је да је Марковић говорио да је наводно био запрепаштен због свега, а у валутној картици се види да је током 2020. године путовао у Дубаи гдје се забављао, да је купио аутомобил у износу од 100.000 КМ. Указивала је да Марковић није укњижио све своје некретнине, те тврдила да он не плаћа пореске обавезе. 

- У овој судници се настоји приказати да је он херој овог поступка. Међутим, он увијек говорио да је неко други крив. Тако је било и у поступку против  директора добојске болнице Младен Гајића - истакла је Ивановићева, оспоравајући и то што је Марковић оптужен само за давање мита, а не неко друго кривично дјело.

„Корона уговори“: Марковић пристао на 10 мјесеци затвора и одузимање пола милиона КМ

Подсјетила је да су у почетку СИПА и Тужилаштво БиХ Марковића истраживали за прање новца и да је то рађено прије него што се уопште знало да постоји неки мито.

- Блокирана су му средства у износу од око 250.000 КМ, а шта је са осталим средствима и разликом до 578.000 КМ? Зашто Републичко тужилаштво није блокирало средства, већ Суд БиХ? Све су то бенефити које Марковић ужива +- рекла је Ивановић.

Указала је и да је њему претресен пословни простор у Јована Дучића, а да нико није претресао стан у Новом Борику у којем је, за вријеме пандемије корона вируса, пословао, јер Марковић никоме није ни рекао да је тамо пословао.

Ивановићева је због свега замолила суд да детаљно анализира мотиве због којих је Марковић свједочио у овом поступку. Упозорила је да се пресуда Зељковићу не смије бити заснована на таквом свједочењу, указивајући на праксу Суда за људска права у Стразбуру у сличним предметима. 

Са друге стране за републичког јавног тужиоца није било ништа спорно у свједочењу Марковића, посебно што је у њему свједочио и против себе, а не само против Зељковића.

- Марковић није добио имунитет и свако ће одговарати за свој дио - додала је Тадић Стојисављевићева.

Подсјетила је и да нису тачни наводи одбране Зељковића како је Марковић обмануо било кога током истраге и када су вршени претреси.

- О томе да је носио новац у просторије Уједињене Српске, Марковић није причао сам, већ је одговарао на постављена питања - изјавила је републички јавни тужилац.

Осим Марковића и Зељковића, у овом случају оптужени су директор фирме „Проконтрол” Славко Бојић, бивши директор бањалучке фирме „Синекс лабораторија“ Сани Црљић и директор фирме „Промединг“ Драган Дубравац. Оптужница их терети да су у вријеме пандемије вирус корона починили злоупотребе при набавци медицинске и заштитне опреме те оштетили буџет Српске за  више од 1,3 милиона КМ. 

Оптужница  Зељковић између осталог  терети да је набавком медицинске опреме по вишеструко већим цијенама од набавних које је проводио по претходном договору са другим осумњиченим особама себи прибавио противправну имовинску корист у износу од најмање 335.000 КМ, Саши Марковићу и „Травел фор фан“ 578.780 КМ, Славку Бојићу и “Проконтрол” износ од 241.562,50 КМ и Санију Црљићу и „Синекс лабораторији“ 28.700 КМ.

Према наводима оптужнице у односу на набавну вишеструко је увећавана цијена робе која је у вријеме пандемије корона вируса испоручивана ИЈЗ Српске. Тако је  продајна цијена заштитних маски увећана и до 1.553,49 одсто медицинских заштитних одијела за 351,38 одсто , а термалних камера  за 198,30 одсто.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана