Драгичевићу 11 година затвора

СРНА
Драгичевићу 11 година затвора

Сарајево - Суд БиХ изрекао је неправоснажну пресуду којом је Зоран Драгичевић осуђен на 11 година затвора због злочина против човјечности у сарајевском насељу Грбавица од 1992. до 1994. године.

Судско вијеће је утврдило да је Драгичевић физички злостављао цивиле, пљачкао њихову имовину и силовао једну жену.

Предсједавајући Вијећа Зоран Божић рекао је да су искази 14 свједока, једног вјештака и више материјалних доказа потврдили да је оптужени вршио инкриминисане радње које су, нарочито на силовану особу, оставиле далекосежне посљедице.

У казну ће бити урачунато вријеме које је Драгичевић провео у притвору, од 4. децембра прошле године до 3. јануара ове године.

На ову пресуду дозвољена је жалба Апелационом вијећу Суда БиХ у року од 15 дана.

Драгичевићу су продужене мјере забране док за њима постоји потреба, а најдуже до упућивања на издржавање казне.

Драгичевићев бранилац Душко Томић рекао је новинарима да му је несхватљива ова казна за злочин против човјечности, јер је изречена на граници минимума. Томић је објаснио да су казне за ово кривично дјело много веће и да се оптужени не могу бранити са слободе, као што је то случај са Драгичевићем.

"Чињеница да је Драгичевић осуђен на минималну казну и да је отишао кући говори да нису сигурни да се ради о злочину против човјечности. Ја сам увјерен да није то дјело и мислим да ћу на другостепеном поступку доказати да се ради о злочину против цивилног становништва", изјавио је Томић.

Он је нагласио да му је несхватљиво да Суд БиХ наставља игнорисати одлуке Суда у Стразбуру и Уставног суда БиХ. Томић је навео да је и данас тражио да се поштују одлуке Уставног суда и да Тужилаштво одмах промијени квалификацију кривичног дјела.

"Ако Тужилаштво не поштује одлуке Уставног суда, онда чини кривично дјело. Ја ћу подносити кривичне пријаве против тужилаца и судија који убудуће, за оваква дјела, дају квалификацију злочин против човјечности", додао је Томић.

Томић је рекао да је овај предмет десет година третиран у Кантоналном тужилаштву у Сарајеву, те да је на захтјев Тужилаштва БиХ пребачен у Суд БиХ, због тврдње тужиоца да се ради о тешком кривичном дјелу.

"Интересантно је да је Хашки трибунал дао мишљење да се у овом случају ради о злочину против цивилног становништва и да треба да се процесуира у кантоналном суду. Када смо очекивали да ће се водити поступак пред Кантоналним судом гдје се не примјењује Кривични закон БиХ, Суд БиХ је донио рјешење да се овдје суди", каже Томић.

Он је навео да је Суд БиХ, након преузимања предмета од Кантоналног суда 2006. године, донио рјешење у којем стоји да ће се Драгичевићу судити за злочин против цивилног становништва, што се није десило.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић рекао је новинарима да је Тужилаштво БиХ задовољно изрицањем осуђујуће пресуде, а када добију писани отправак, вјероватно ће се жалити на висину казне и тражити строжу казну.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана