Прошло 28 година од смрти Даде Вујасиновић

Срна
Foto: Агенције

БЕОГРАД- Прошло је 28 година од смрти новинарке "Дуге" Радиславе Даде Вујасиновић, која ни данас није расвијетљена.

Првобитна званична верзија догађаја била је да је новинарка извршила самоубиство, али је касније то доведено у питање због чега је овај случај до данас остао неразјашњен.

Вујасиновићева је пронађена мртва 9. априла 1994. године у свом стану у Трећем булевару на Новом Београду, а у записнику који је сачињен послије обављене обдукције наведено је да је умрла дан раније, у 1.30 часова.

Према налазима Форензичког института у Хагу смрт новинарке могла је да наступи као посљедица убиства, самоубиства или несрећног случаја.

Портпарол Вишег јавног тужилаштва у Београду Ивана Ракочевић за Удружење новинара Србије /УНС/ наводи да Тужилаштво "спроводи поступак" поводом смрти новинарке.

"Током спровођења поступка извршене су провере, испитани бројни сведоци и обављена различите вештачења. Формирана је комисија вештака судске медицине и балистичара, обављена је реконструкција догађаја на лицу места, а целокупан доказни материјал је достављен и Форензичком иституту у Хагу, који је такође обавио вештачење", објаснила је Ракочевићева.

Она истиче и да Више јавно тужилаштво у Београду "заједно са припадницима Министарства унутрашњих послова Србије, наставља са предузимањем радњи ради утврђивања постојања кривичног дела и утврђивања идентитета извршиоца".

Форензички институт у Хагу којем је Министарство правде септембра 2015. године проследило доказни материјал, није утврдио узрок и начин смрти новинарке. Закључак извештаја достављеног Вишем јавном тужилаштву у Београду јула 2016. године је да "повреде које је критичном приликом задобила покојна Радислава Дада Вујасиновић могу бити резултат убиства, самоубиства или несрећног случаја".

Званична верзија догађаја након што је новинарка "Дуге" пронађена мртва била је да је извршила самоубиство, пуцњем у груди из ловачке пушке, али је истрага до сада обнављана неколико пута.

Породица Вујасиновићеве, која није повјеровала да је ријеч о самоубиству, ангажовала је приватног балистичара Зорана Јовановића који је утврдио да је на фотељи осим Дадине, била још једна крвна гупа, што указује да је у стану била још једна особа. Нјегов налаз достављен је Тужилаштву у децембру 1994. године, али је одбијен.

Балистичар Владимир Костић 2008. године обавио је низ вјештачења. Он је предао суду свој налаз у коме се наводи и да су у тијелу Вујасиновићеве пронађена два филцана чепа, што би значило да је себе усмртила са двије патроне из ловачке пушке, односно, да је у себе морала да пуца два пута, што није могуће.

Окружни јавни тужилац у Београду је потом у јануару 2009. године, преквалификовао случај у убиство умјесто самоубиства и покренуо преткривични поступак.

Холандски форензички институт у Хагу према извештају је утврдио, међутим, да је у тијелу Вујасиновићеве пронађен један филцани чеп, а не два, како је тврдио балистичар Владимир Костић.

Вјештачење Владимира Костића, иначе, рађено је 2008. године, у вријеме када није био пронађен доказни материјал из истраге смрти новинарке и када се вјеровало да је уништен у НАТО бомбардовању.

Костић је практично вјештачио вjештачења, односно стручне налазе других вјештака, а не сам доказни материјал.

Тек послије инсистирања Комисије за истраживање убистава новинара, доказни материјал је пронађен и утврђено је да се он налазио у орману полицајца који је у међувремену преминуо.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана