Продужен притвор надриљекарки из Бањалуке, Олгици Маркановић

Танјуг
Продужен притвор надриљекарки из Бањалуке, Олгици Маркановић

БЕОГРАД - Први основни суд у Београду продужио је за још 30 дана притвор Олгици Маркановић из Бањалуке осумњиченој за надриљекрство, односно медицинске захвате за које нема лиценцу.

-Притвор јој је продужен због опасности од бјекства, постојања особитих околности које указују да би боравком на слободи могла да утиче на свједоке, као и да би у кратком року могла да понови кривично дјело - рекла је Танјугу портпарол суда Бојана Станковић.

На ово рјешење окривљена и њен бранилац могу да изјаве жалбу кривичном ванпретресном вијећу суда у року од три дана од пријема рјешења.

Она је ухапшена 1. јуна због сумње да је естетским и антиејџинг надриљекрством изазвала здравствене проблеме код 11 особа, а постоје индиције да је код одређених особа поред здравље тешко нарушено.

На саслушању у Првом основном јавном тужилаштву у Београду Маркановић је негирала да се бавила надриљекарством, односно медицинским захватима за које нема лиценцу, тврдећи да је пацијентима пружала услуге козметичке природе и да се није представљала као стручњак из области медицине.

Третмане пацијетима пружала је, како је навела, уређајем „Плазма пен“ који не представља медицинско, већ козметичко средство.

Маркановић је такође је тврдила да посједује сертификат за употребу тог уређаја, а претпоставља да су здравствени проблеми код оштећених пацијената могли настати услед непридржавања стриктног упутства за адекватни опоравак, као што су коришћење соларијума или излагање сунцу прије опоравка коже.

Пријавом Одјељења за сузбијање привредног криминала Полициијске управе за Београд, она се терети да се од 1. априла 2020. године до 15. јануара ове године у нерегистрованом „медицинско-естетском центру „Tayas” у Београду за новчану накнаду бавила дјелатношћу без одговарајуће стручне спреме и без одобрења надлежног органа.

Пружала је и изводила медицинске, естетске услуге и захвате над пацијентима као што су спаљивање хрскавице носа, спаљивање младежа и ожиљака, спаљивање капака и слично, а лијекове је пацијентима преписивала усмено.

Све то је како се сумња, за посљедицу имало тешко нарушавање здравља пацијената - оштећених.

У радњама које је предузела, помагала јој је Ј.Т. која јој је омогућила простор, примала пацијенте којима треба да се пружи медицинске естетске услуге и давала им консултације.

Терети се за кривично дјело тешко дјело против здравља људи.

Неколико дана прије ње били су ухапшени Сава Кнежевић и његова мајка Данијела због слижних оптужби, односно сумње да су се бавили надриљекарством и угрозили здравље људи.

Њима је 17. јуна укинут притвор и бране се са слободе, уз међу забране комуницирања са оштећеном.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана