Због чега је обичај да се за Празник рада једе грах

ГС
Због чега је обичај да се за Празник рада једе грах

БАЊАЛУКА - Данас се обиљежава Међународни празник рада, чији је циљ указати на потешкоће с којима се радници суочавају. Обичај је да се за Први мај, уз незаобилазно месо са роштиља или ражња једе и грах из казана. Знате ли зашто је то тако?

Објашњење је једноставно - грах је одувијек био радничко јело. Синдикати су пригрлили обичај подјеле пасуља из казана како би симболично политичарима поручили да се "опасуље".

 Грах су највише конзумирали сиромашни па је тако назван “сиротињском” храном. У Сједињеним Америчким Државама се током Велике депресије потицала конзумација граха зато што је богат бјелачевинама и представља одличну замјену за месо.

Енергетска вриједност 100 грама граха је 333 калорије, од чега је 60 посто угљикохидрата. Радници су након једне порције били спремни за тежак и дуготрајан рад.

Иначе, пише Кликс, грах је стигао у Европу у 16. вијеку. Ђанбатиста Барпо је у књизи “Посластице пољопривреде и села” навео да је ова намирница нарочито здрава за бубреге и слезену. Грах је био популаран и на двору.

Када се Катарина де Медичи удала за Анрија II, са собом је повела неколико кувара те је у француску кухињу “увела” грах.

Бивши амерички предсједник Јулисиз Симпсон Грант  је захтијевао да се на његовој инаугурацији 1868. године служи његово омиљено јело - запечено грах.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Рођено 17 беба
Рођено 17 беба
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана