За реконструкцију, адаптацију и санацију школа у Српској планирано два милиона КМ

СРНА
Foto: срна

БАЊАЛУКА - Влада Републике Српске усвојила је данас информацију о потреби реконструкције, адаптације и санације школских објеката у Српској, за шта је планирано укупно два милиона КМ.

Из Бироа Владе за односе са јавношћу саопштено је да је један од важних услова за квалитетније одвијање васпитно-образовног процеса обезбјеђивање адекватних просторних услова.

"Министарство просвјете и културе је обрадило пристигле захтјеве до јануара 2022. године за хитну санацију објеката, те је установљено да су приоритетна улагања у школске објекте сљедећа: санација гријања, реконструкција мокрих чворова, замјена столарије, санација кровова и димњака, санација подова и термоизолација", прецизира се у саопштењу.

Влада Републике Српске је задужила Министарство финансија да обезбиједи додатна финансијска средства за инвестиционо одржавање, реконструкцију и адаптацију зграда и објеката основних школа. На данашњој сједници Владе Српске усвојена је и информација о плану расподјеле средстава за спровођење Програма за дјецу у години пред полазак у школу. Овај програм се, како се наводи, реализује за дјецу која нису била обухваћена неким обликом предшколског васпитања и образовања и која нису похађала цјеловити развојни програм, те која стичу услове за полазак у први разред основне школе у септембру текуће године.

Влада је задужила Министарство просвјете и културе да организује Програм за дјецу у години пред полазак у школу, а који ће се реализовати у трајању од три мјесеца у предшколским установама и основним школама у Републици Српској. У саопштењу се додаје да се овај програм, у трајању од три мјесеца, организује од почетка марта до краја маја и да је посебно значајан у руралним, мање приступачним срединама, али и у урбаним срединама које немају прешколску установу.

У овај програма је од 2011. године до сада било укључено 42.033 дјеце, а Влада Републике Српске је за његову реализацију издвојила више од три милиона КМ. "Ове године програм ће се реализовати у 37 предшколских установа и у 82 основне школе, те у једној школи за дјецу са сметњама у развоју. Програм ће се реализовати у пријеподневним часовима најмање три сата, а ове године у овај тромјесечни предшколски програм биће укључено 3.673 дјеце, односно 38,8 одсто дјеце од укупног броја дјеце у Републици Српској која у септембру ове године треба да крену у први разред, а која до сада нису похађала неки од предшколских програма", наводи се у саопштењу.

У саопштењу се додаје да је сврха Програма за дјецу у години пред полазак у школу подршка дјетету у погледу физичког здравља и физичке зрелости, когнитивног развоја, социјалне зрелости и емоционалне стабилности, кроз пружање основних знања која ће се надограђивати у школи. Програм се организује и у сврху стицања радних навика, развијања љубави према учењу, оспособљавања за самосталан и креативан рад, развијања осјећаја одговорности, међусобне толеранције и учења правила понашања у групи.

"Овај програм представља значајан допринос стварању повољнијих услова за велики број дјеце којима је ускраћено стимулативно и повољно окружење за развој и учење, а поред тога подстиче квалитетан развој дјетета и олакшава почетак обавезног школовања, те пружа родитељима подршку у њиховој родитељској улози", напомиње се у саопштењу.

Влада Републике Српске одлучила је данас да подржи и организацију Конференције са међународним учешћем, која ће 29. марта бити одржана у Бањалуци у организацији Удружења младих економиста (УМЕК). "Конференција ће се састојати из четири панел-дискусије које покривају различите области пословања и међународних односа", пише у саопштењу. Ријеч је о скупу који је, како се наводи, наставак традиционалне конференције "Запосли се–покрени свој бизнис" коју је УМЕК организовао већ неколико година за редом до пандемије проузроковане вирусом корона.Прву конференцију оваквог типа, представници УМЕК-а су организовали 2017. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана