За 10 мјесеци више пријава насиља него за цијелу 2022.

Srna
Foto: Twitter

ПРИЈЕДОР- Приједорски Центар за социјални рад за десет мјесеци ове године примио је 178 пријава породичног и родно заснованог насиља, што је више него за цијелу прошлу годину када је било 159 таквих случајева, а субјекти заштите на терен излазе и на анонимне пријаве и сваку провјеравају, речено је на скупу који је поводом кампање "16 дана активизма" данас у Приједору организовала Комисија за равноправност полова Скупштине града.

Социјални радник овог центра Драгана Грујичић истакла је да никада није погрешно обратити се за помоћ када је у питању било који облик породичног и родно заснованог насиља, јер је без тога тешко доћи до информације, без обзира да ли и које услуге система ће користити онај ко трпи насиље.

Говорећи о појму фемицида, Грујичићева је навела да чињеница да је Република Српска 2020. године добила нови закон о породичном насиљу, који је револуционаран по томе што је свако насиље кривично дјело, а ниједно прекршај, те да се тај законски документ сада мијења и дорађује, говори о томе колико је проблем породичног и насиља над женама распрострањен.

"Никад из неке пријаве на прву не можете знати колико далеко је насилник спреман ићи, а обично се испостави да фемициду увијек претходи неки од облика насиља", навела је Грујичићева.

Она је нагласила да субјекти заштите у Приједору могу да се похвале праксом да на терен излазе и на анонимне пријаве и сваку провјеравају.

"Нећете погријешити да позовете 122 у полицији, а ако неко то не жели, има СОС број 1264 за Републику Српску гдје се стручним лицима, обично су женске особе, може пријавити и онај ко трпи насиље и онај ко зна некога ко га трпи. Такође представљање није обавезно", навела је Грујичићева.

Члан џендер тима града Приједора Сенка Јакуповић одржала је тренинг о стереотипима и предрасудама о насиљу у породици и позвала представнике мјесних заједница да летке о начинима пријаве насиља дистрибуишу у својим срединама.

Александра Попић из бањалучке канцеларије ОЕБС-а рекла је да је фемицид који се у Приједору догодио у јануару ове године имао одговарајућу реакцију полиције, тужилаштва и суда и да је за релативно кратко вријеме починилац осуђен на 27 година затвора.

"Приједор је, по оцјени ОЕБС-а, веома напредан у одговору институција на проблем насиља у породици и над женама. Приједорски и основни и окружни суд дјелују ка посебној и генералној превенцији. Мислим да се мало о томе зна јер ове институције нису склоне самопромоцији", додала је Попићева.

Један од закључака данашњег скупа је да је потребно развијати процесе комуникације и дистрибуције информација које помажу женама и мушкарцима да се ослободе при изјашњавању о насиљу.

Међу закључцима је и исказана потреба за рад са различитим циљним групама на умањењу предрасуда и укључивање представника установа који су посвећени областима брига о дјеци угроженој насиљем у породици, трансгенерацијско преношење образаца понашања и укључивање мјесних заједница у рад с институцијама надлежним за заштиту од породичног и насиља над женама.

Скупу организованом поводом глобалне кампање "16 дана активизма" присуствовали су и чланови радне групе за доношења акционог плана о равноправности полова, представници Полицијске управе Приједор и представници мултисекторског тима за заштиту од насиља у породици. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана