Возачке дозволе БиХ нису признате у 12 европских држава

Срна
Foto: Илустрација

САРАЈЕВО - Возачке дозволе БиХ нису признате у Албанији, Грчкој, на Кипру, Малти, Холандији, Норвешкој, Италији, Ирској, Словенији, Шпанији, Шведској и Швајцарској, информација је Министарства комуникација и транспорта у Савјету министара.

Из Министарства наводе да је Предсједништво БиХ 17. маја прошле године донијело одлуку о прихватању споразума између БиХ и Шпаније о обостраном признавању и замјени возачких дозвола, те да је на основу тога ово министарство упутило другој страни позив за организацију потписивања споразума, на који се чека одговор.

Још 2013. године покренута је иницијатива за закључивање споразума са Албанијом о узајамном признавању и замјени возачких дозвола и били су заказани преговори за усаглањавање његовог текста, али их је албанска страна отказала непосредно прије договореног термина састанка.

Ово питање поново је актуелизовано 2022. године када је БиХ прослиједила нацрт споразума, на који се очекује одговор албанске стране.

Усаглашавање споразума са Италијом о узајамном признавању и замјени возачких дозвола траје од 2012. године, али до сада није дошло до њега, напоменули су из Министарства.

Министарство комуникација и транспорта у Савјету министара навело је да је иницирало закључивање билатералних споразума о узајамном признавању и замјени возачких дозвола са Грчком, Кипром, Малтом, Холандијом, Норвешком, Ирском, Словенијом, Шведском и Швајцарском, а усаглашавање текста споразума није ни започето јер не постоји спремност друге стране.

БиХ је иницирала и допуну споразума са Њемачком како би се уз категорије А и Б омогућило међусобно признавање возачких дозвола и за остале категорије без полагања теоријског или практичног испита, на коју још није добијен позитиван одговор њемачког надлежног органа.

Када је ријеч о Словенији, из ове земље истичу да слиједе препоруке Европске комисије која је основала експертску радну групу која је сачинила списак земаља које нису чланице ЕУ за које се препоручује замјена возачких дозвола за одређене категорије, али БиХ и још неке земље нису на том списку, јер, како је наведено, није било могуће поуздано провјерити испуњење заједничких договорених критеријума.

Министарство инфраструктуре Словеније обавијестило је Министарство комуникација и транспорта у Савјету министара да је возачку дозволу потребно замијенити само у случају да особа из БиХ у Словенији има уобичајено пребивалиште и на основу дозволе за боравак дуже од године, а да се у другим условима може користити возачка дозвола из БиХ. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана