Успјешна винарија из Херцеговине сумира резултате: Царски завршетак године за царска вина

 Милијана Латиновић
Успјешна винарија из Херцеговине сумира резултате: Царски завршетак године за царска вина

ТРЕБИЊЕ - Крај је године, а у “Подрумима Вукоје” се ради ужурбано, испоручују боце вина у све крајеве свијета, али се сумирају и резултати протеклих непуних дванаест мјесеци који су, кажу одговорни, стандардно одлични.

- Година је заиста била веома успјешна, јер смо направили изузетне резултате на свјетским сајмовима, међу којим бих издвојио сајам у Мерану, Италија, гдје су наша четири вина селектирана међу она вина која су оцијењена највишом оцјеном. Такође, на недавно одржаном Београдском салону вина чувени дегустатор Стјуарт Пигот издвојио је наше царско вино - “Grand Cru” из 2018. године и вранац резерву из 2015. године као вина која су заслужила мјесто у специјалној селекцији сајма и оба су била оцијењена у рангу златне медаље, с тим што је ово прво (царско вино - “Grand Cru”) селектирано и номиновано као вино године у лондонском часопису “Декантер”, једном од најпризнатијих винских часописа на свијету, а то је велики успјех не само за нас, него и за цијели регион - каже власник и директор “Подрума Вукоје 1982” Радован Вукоје.

Он напомиње да су ове награде најбољи знакови да је жилавка као сорта еволуирала и направила својеврсну револуцију у посљедњих неколико година, а што је кулминирало Салоном жилавке у Винској галерији “Вукоје” Требиње, све бољим и иновативнијим винским догађајем већ шест година заредом.

Не заборављајући ни домаће манифестације, попут недавног Првог фестивала домаћих вина, ракије и хране, одржаног у Бањалуци у Подручној привредној комори, у “Подрумима Вукоје” с поносом истичу да њихова вина још освајају свјетске дестинације, па су ове године први пут дошла на нека од најпробирљивијих тржишта свијета, као што су Велика Британија и Швајцарска, док су њихови дестилати први пут стигли и до Америке, у Пенсилванију.

Оно што, поред нових тржишта, ипак посебно радује јесте отварање нових објеката ове винарије, најприје објекта за дегустацију на локалитету засад поље - “Aperitivo Bar & Shop”, гдје се посјетиоци, поред дегустације и куповине вина и дестилата, могу упознати с процесом добијања тих дестилата обиласком дестилерије.

- На почетку године отворили смо Винску галерију Београд, тако да имамо свој својеврсни конзулат у најважнијем граду на Балкану и на њега смо врло поносни - додаје Вукоје.

Осим нових објеката “Подруми Вукоје” су у протеклој години имали и нове производе, а овога пута у питању су ликери, који су се на тржишту појавили средином 2022. године и већ се пласирају широм свијета, стигавши и до америчког континента.

- У питању су ликери од аутентичних херцеговачких воћака, а мацерирају се у гроздовој ракији и као нешто најаутентичније истакао бих смокву, чије засаде од прошле године имамо у засад пољу. На овом локалитету је поред нашег виногорја и маслињак који се, такође, успјешно развија и ове године имали смо најуспјешнију бербу - 12.000 килограма с маслина засађених прије десетак година - појашњава даље Радован Вукоје.

Водећи се старом, провјереном бизнис крилатицом - да нема доброг посла без заједничког дјеловања у “Подрумима Вукоје”, који су иначе били и покретачи цјелокупне приче у винарству и виноградарству, не само ове регије, већ и у цијелој Републици Српској, кажу да је напредак шире заједнице, у ствари, напредак и појединачних послова, ма какви они били.

Радован Вукоје, који је и предсједник винара и виноградара БиХ, каже да таквим заједничким дјеловањем освајају лакше нова тржишта.

- Имали смо добре презентације и у Загребу, и у Београду, Истанбулу са ВСТК БиХ, али смо остварили и један успјешан подухват, а то је да се прикључимо “Итер Витису”, највећој мрежи винских цеста на свијету, тако да радимо поновну ревитализацију винских цеста и винских путева, а то је веома битно и за мале винаре у Херцеговини, јер ће моћи пласирати вино туристима и укључити се на овај пут вина, који је својеврсна ено-гастрономска понуда цијеле Херцеговине - истиче Вукоје.

Појашњавајући да је винска цеста један од најстаријих и најзначајнијих туристичких производа у Босни и Херцеговини и траје већ скоро двије деценије, Радован Вукоје каже да је већ једном рађена ревитализација овог пројекта 2009. године, када су се прикључили неки нови учесници, нови произвођачи хране, тако да ће се и сада прикључивати неки нови произвођачи вина, али и туристичке организације градова куда она пролази. Сви они који имају прихватљиве дегустационе сале и услове који ће бити добри за туристе из Боке Которске и Дубровачко-неретванске жупаније имаће прилику да буду дио велике свјетске мреже “Итер Витиса”.

- На овом пројекту нам је много помогао УСАИД, а моја замисао јесте да се што више винара и других произвођача који чине туристичку понуду удруже, чинећи једну свеобухватну ено-гастрономску руту Херцеговине - наставља Вукоје причу која је започета у “Подрумима Вукоје” још 2003. године, када је ово била једина винарија у Републици Српској.

Од тада до данас увијек су предњачили и у производњи вина и у новим брендовима, али су били и покретачка снага овдашњег винарства, подстичући здраву конкуренцију.

- Ми можда јесмо велики као бренд који је, што се тиче квалитета, на највишој степеници у европским оквирима, а што се тиче квантитета производње у рангу смо фамилијарних винарија и наша мисија јесте подизање свијести о чувеном херцеговачком вину у свијету. На тај начин можемо привући и веома много туриста у Херцеговину, гдје гости неће доћи само због једног винара или једног произвођача сира, меда и осталих производа овога краја, већ ова понуда мора бити што разноврснија - истиче Вукоје.

На око три хектара земље, некадашњем аустроугарском виногорју, такозваним Царским виноградима, Вукоје су наставили традицију производње аутохтоне херцеговачке жилавке, док на површини од 27 хектара, на локалитету засад поље, осим жилавке и вранца, имају и интернационалне и одомаћене сорте: малвасија дубровачка, тамњаника, кабернет совињон, шардоне, пинот ноир, сџрах, мускат хамбург, мерлот, што њиховим винима даје палету богатих укуса и аутентичне воћне ароме.

Нудећи најквалитетнија вина, али и винске дестилате, ликере, маслинова уља, природно је што туристички објекти Вукоја имају огроман број посјетилаца, нарочито у времену након короне, када се само повећао број гостију из готово свих земаља свијета, највише из региона, али и из цијеле Европе, а у посљедње вријеме и из Америке, чиме је употпуњен велики туристички бум.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана