Укидање граничне инспекције био би потоп за произвођаче
БАЊАЛУКА - Уколико се обистине намјере Хрватске да на новом граничном прелазу Стара Градишка укине инспекцијске службе, то ће значити катастрофу и пропаст за привреднике и превознике из Српске и ФБиХ који и уз тренутни начин организације годинама трпе штету због мањка фитосанитарних инспектора у тој сусједној земљи.
Годинама уназад домаћи произвођачи који пласирају шљиве, корнишоне, малине, купине и друге производе у иностранство, али и превозници, апелују да буде омогућено дуже радно вријеме фитосанитарних инспектора на хрватској страни границе како би лако кварљива роба што брже стизала до одредишта.
Истицали су и да је неопходно обезбиједити више прелаза на којима је могуће обавити такву врсту контроле робе биљног и животињског поријекла, јер се она за сада обавља на само два од 17 граничних прелаза, и то на прелазима Градишка и Бијача.
Један од већих домаћих произвођача и извозника шљива Дарко Милошевић рекао је за “Глас” да, уколико се ово догоди, домаћи произвођачи неће имати излаз из БиХ.
- Све вријеме чекамо отварање додатних прелаза или продужетак радног времена фитосанитарних инспектора на постојећим, међутим, ако се те њихове намјере остваре, ми ћемо бити у проблемима до грла - рекао је Милошевић подсјетивши да проблеми трају од септембра 2018. године.
Казао је да би у случају укидања прелаза Градишка једина опција био пласман преко Мађарске, што би опет значило много дужи и скупљи транспорт.
Предсједник Удружења превозника за унутрашњи и међународни транспорт РС Никола Грбић рекао је за “Глас Српске” да га не би чудило да се намјере Хрватске обистине.
- То би за нас било погубно, катастрофа. Инсистирамо годинама да се повећа број прелаза на којима је могуће обавити царину робе биљног и животињског поријекла, да отворе или Нови или Изачић, да се смање гужве. Уколико укину ту могућност у Градишци, то ће бити равно катастрофи. Колоне ће бити још дуже, роба ће се покварити и прије него што пређе границу - упозорио је Грбић.
Поводом информација да Хрватска не планира инспекцијске службе на новом граничном прелазу Стара Градишка, министар спољне трговине и економских односа БиХ Сташа Кошарац поручио је да ће инсистирати на томе да буде задржан постојећи правни статус граничног прелаза Градишка.
- Уговором БиХ и Хрватске о граничним прелазима, прелаз Градишка категоризован је за међународни цестовни саобраћај путника и робе која подлијеже ветеринарским и фитосанитарним контролама - навео је Кошарац.
Он је указао да је задржавање инспекцијских служби на граничном прелазу Градишка од кључног и стратешког интереса за Српску и ФБиХ, посебно за домаћи привредни сектор.
- Додатно упозорење на ове намјере Хрватске представља пројектни фише Транспортне заједнице, гдје је, у дијелу у вези са изградњом новог граничног прелаза Стара Градишка, наведено да “нови гранични прелаз неће имати инспекцијске службе” - навео је Кошарац.
Упозорио је да би укидање инспекцијских контрола изазвало несагледиве посљедице за извозно оријентисане привреднике, посебно имајући у виду чињеницу да се путем овог граничног прелаза врши промет сезонске и лако кварљиве робе.
- У случају одсуства ветеринарских и фитосанитарних контрола привредници би били принуђени да користе алтернативне граничне прелазе, чиме се повећава ризик од слабљења квалитета и пропасти робе - нагласио је Кошарац.
Отворено питање
Сташа Кошарац је најавио да ће задржавање постојећег правног статуса граничног прелаза Градишка бити предмет разговора које ће у најскоријем року обавити са амбасадором Хрватске у БиХ, а о томе ће обавијестити и Предсједништво БиХ, Министарство иностраних послова и Амбасаду БиХ у Хрватској.
- Евентуална промјена правног статуса овог граничног прелаза пријети да постане отворено питање између БиХ и Хрватске, попут проблематике изградње одлагалишта за радиоактивни отпад и истрошено нуклеарно гориво на Трговској гори - упозорио је Кошарац.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.