УКЦ Републике Српске запошљава 50 ученика медицинске школе

СРНА
Foto: СРНА

БАЊАЛУКА - Генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске /УКЦ/ Владо Ђајић данас је у бањалучкој Медицинској школи разговарао са пословодством ове школе и најавио пријем 50 ученика /медицинских сестара /техничара/ у радни однос у највећу здравствену установу Републике Српске.

"Ово се није догодило у историји ни УКЦ-а ни Медицинске школе, али ни у историји у региону, да у једном дану буде запослено 50 медицинских сестара/техничара који сутра завршавају Медицинску школу", рекао је Ђајић новинарима након састанка са пословодством школе уочи Међународног дана медицинских сестара који се традиционално обиљежава 12. маја.

Он је рекао да ће након завршетка и прибављања све потребне документације бити обављено и рангирање, истичући да је пресрећан што је УКЦ створио услове да може да запосли младе људе.

"Она дјеца која не буду ишла на факултете, а буду жељела да раде биће рангирана и једини услов биће просјек оцијена", нагласио је Ђајић.

Он је рекао да се овим желе мотивисати нове генерације да боље уче и имају још боље оцијене, да усвајају нова знања.

"Као директор највеће здравствене установе, али и као народни посланик, желим да развијам УКЦ, Републику Српску и да млади остају овдје. Ово је добра порука и позивам и остале директоре свих предузећа и све руководиоце у Републици Српској да крену са овом праксом да запошљавају најбоље ђаке и студенте из својих области у својим колективима", рекао је Ђајић.

Он је рекао да је план УКЦ-а да и даље настави да води рачуна о младим у Републици Српској и Бањалуци.

"За вријеме мог мандата запослено је 1.200 младих, 320 младих љекара, 860 медицинских сестара и више од 100 људи другог кадра. Ево, данас први пут запошљавамо 50 младих сестара и техничара у УКЦ. То је потреба УКЦ-а, а истовртемено наша жеља и обавеза да они наставе свој живот и рад овдје у Бањалуци у Републици Српској да не иду нигдје у иностранство и да наше становништво има добру здравствену заштиту", рекао је Ђајић.

Он је рекао да је УКЦ-у највише потребан општи смјер медицинских сестара и техничара, али да ће се у ових 50 наћи и неки други смјерови и профили ученика.

Он је захвалио руководству Медицинске школе и професорима, који су образовали одличан кадар, са којим су у УКЦ-у више него задовољни.

Ђајић је рекао да је са руководством Медицинске школе разговарано и о плану изградње нове школе на Паприковцу, гдје ће дјеца која иду у Медицинску школу имати боље услове за предавање, наставу и практични рад.

Ђајић је рекао да УКЦ савремено опремљена здравствена установа која тежиште ставља на едукацију кадра.

"Први пут у историји је данас 13 љекара УКЦ на едукацију у Клиничком центру у ЛЈубљани. То се никада није десило, они ће се вратити овдје да лијече становнике Републике Српске, 20 доктора је у Србији, три у Аустрији, један у НЈемачкој",каже Ђајић.

Он наводи да је сваки мјесец по 100 љекара УКЦ-а одлази у иностранство, а истовремено око 100 љекара долази да ради у УКЦ и преносе знање нашим љекарима.

"Зато имамо веома висок квалитет пружања здравствене заштите у Републици Српској", рекао је Ђајић и додао да се планира да медицинске сестре и техничари и сви други профили радника УКЦ одлазе на разне едукације и да то УКЦ помаже и финансијски.

Помоћник генералног директора за здравствену његу Слађана Врањеш је додала да су, осим љекара УКЦ-а, и медицинске сестре и техничари на едукацији у Београду, Сремској Каменици и у Бечу.

Она је рекла да у УКЦ-у нису примијетили недостатак кадра јер увијек иду корак испред.

"Тако да је и овај корак данас вјероватно директорова визија да не дођемо у такву ситуацију, ни једног момента, нисмо имали ни за вријеме пандемије недостатак медицинског кадра", рекла је Врањеш.

Директор Медицинске школе Мирко Јовић рекао је да је ово велики дан за ову школу, захваливши се управи УКЦ на челу са Ђајићем који су издвојили вријеме. Он каже да је ово први пут да је директор УКЦ-а у посјети Медицинску школу.

"Поготово смо срећни, задовољни и захвални управи УКЦ-а због иницијативе и могућности запшошљавања толиког броја медицинских сестара и техничара који ће моћи да одраде свој волонтерски стаж и први пут у историји да ће им тај стаж битио плаћен неких 70 до 80 одсто плате", рекао је Јовић.

Немања Јанковић ученик четвртог разреда општег смјера као будући млади здравствени радник рекао је да му веома значи прилика коју је пружуио УКЦ, истичући да је током школовања стекао невјероватно знање, те да су се професори потрудили да објасне све како треба.

Он је рекао да је присутна трема, али и задовољство због пружене могућности.

Ученик четвртог разреда, смјера лабораторијско-санитарни техничар Анђела Ковачевић рекла је да ова прилика много значи, нарочито што ће по први пут бити плаћено стажирање.

"Имамо опцију да се усавршавамо шест мјесеци и да стекнемо знање које нисмо могли током короне, мада је током пандемије пракса у школи била обезбјеђена на највишем нивоу, сви професори су се потрудили максимално и захвални смо им на томе", рекла је Анђела.

Она је задовољна стеченим знањем и могућношћу што ће то знање проширити.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана