Учесници марша "Стазом егзодуса 2023 " из Тумара кренули ка Стогу

Срна
Учесници марша "Стазом егзодуса 2023 " из Тумара кренули ка Стогу

ЛУКАВАЦ - Колона од око 600 учесника марша "Стазом егзодуса 2023" кренула је јутрос од села Тумаре на Озрену ка насељу Стог код Возуће у општини Завидовићи поводом обиљежавања 28 година од прогона Срба са подручја Возуће, долине ријеке Криваје и јужног Озрена.

Прије марша учесници су присуствовали служби у цркви Пресвете Тројице у Тумарама, гдје су примили благослов.

Организатор марша је Завичајно удружење Завидовићана из Добоја, чији је предсједник Зоран Благојевић рекао Срни да у маршу учествују грађани из Добоја, Петрова, Модриче, Вукосавља, Шамца, Бијељине, Прњавора, Српца, Београда и других мјеста.

Благојевић је поручио да се већ годинама на овај начин жели указати на страдања и звјерске злочине над Србима, послати порука да се и даље трага за тијелима 129 несталих бораца и цивила, као и да злочинци морају бити кажњени.

Међу учесницима су помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Небојша Видаковић и замјеник начелника Полицијске управе Добој Предраг Лазић, припадници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, и аустријског Лота ЕУФОР-а.

Учесници ће се кретати стазом дугом 22 километра.

Ријеч о камионском путу, који иде правцем Бријесница Горња-Кврга-Малчићи-Боровци-Лозна- Стог, којим су се Срби из Возуће и долине Криваје повлачили пред припадницима такозване Армије БиХ.

Након марша, грађани ће се окупити код Цркве Светог Ђорђа у Стогу, у којој се налази спомен-обиљежје погинулим и несталим борцима, гдје ће бити служена литургија и положени вијенци.
 
Вијенци ће бити положени и код споменика и крста, подигнутих у знак сјећања на 21 свирепо убијеног српског војника и цивила, чији су посмртни остаци, махом обезглављени, пронађени након завршетка рата.

Срби из Возуће протјерани са вјековних огњишта у офанзиви такозване Армије БиХ, која је, у зависности од јединице и смјера напада непријатељских снага, носила називе "Ураган 95", "Фарз 95" и "Бадр ал Босна".

Масовно страдање Возућана трајало је од 10. до 24. септембра 1995. године усљед офанзиве 23.000 муслиманских војника Другог и Трећег корпуса такозване Армије БиХ и одреда "Ел муџахедин", те НАТО бомбардовања потпомогнутог њиховим јединицама за брза дејства, као и пакистанским контингентом међународних мировних снага.

Тада је спаљено 30 српских села, протјерано 1.920 српских породица са 7.680 чланова, убијено 459 бораца Војске Републике Српске и цивила, док се за већим бројем још трага.

Падом Возуће окончано је протјеривање и етничко чишћење Срба са подручја зеничке регије, започето 1992. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана