У УКЦ-у Српске створени услови за извођење захвата уградње срчаних пумпи
БАЊАЛУКА- У Универзитетском клиничком центру (УКЦ) Републике Српске у Бањалуци створени су услови за извођење захвата уградње срчане пумпе код пацијената који чекају на трансплантацију, речено је на конференцији за новинаре у овој здравственој установи.
Како је наглашено, то би могло да буде реализовано већ наредне године, уз сарадњу стручњака Републике Српске и Србије.
Генерални директор УКЦ-а Владо Ђајић рекао је да ова здравствена установа прати дијагностичке, терапијске и друге трендове.
"Данас почињемо нову еру, односно могућности уградње срчане вјештачке пумпе код пацијената којима је потребна трансплантација, а нису у могућности да нађу донора", навео је Ђајић.
Начелник Клинике за кардиологију УКЦ-а Тамара Ковачевић Прерадовић рекла је да УКЦ данас исписује историју кардиоваскуларне медицине Републике Српске.
"Учињено је много добрих ствари, уз улагања Владе Српске и предсједника Српске који су то омогућили", навела је Прерадовићева.
Начелник Клинике за кардиохирургију УКЦ-а Никола Шобот рекао је да су отварање кардиохирургије и њен развој омогућили да се у УКЦ-у могу бавити пацијентима са најкомплекснијим стањима.
"Уградња пумпе омогућава нормалан живот пацијента који су врло често млади и животно угрожени. Сама цијена ове процедуре није мала, пумпа је веома скупа. Међутим, имамо обећање из Кабинета предсједника Српске да ће финансирати уградњу пумпе код једног пацијента, тако да смо обезбиједили све услове да уђемо у овај процес", рекао је Шобот.
Он је изразио наду да би наредне године могла да буде уграђена прва срчана пумпа.
Начелник Клинике за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Србије Светозар Путник рекао је да се у Србији већ раде трансплантације срца и да нема ниједног разлога да се исто не ради и у Републици Српској.
"УКЦ има кардиологију на врхунском нивоу која може да задовољи све потребе овако комплексних процедура", нагласио је Путник.
Бањалучанин Горан Рачић, коме је прије годину дана у Београду трансплантирано срце, захвалио је донорима и љекарима што сада живи сасвим нормално.
"Замолио бих људе из струке и власти да се обезбиједи што више донора како би били спасени животи, посебно младих", нагласио је Рачић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.