У недјељу помен жртвама из Дракулића

СРНА
У недјељу помен жртвама из Дракулића

БАЊАЛУКА - У Дракулићу код Бањалуке ће у недјељу, 4. фебруара, бити служен помен за 2.315 Срба, међу којим 551 дијете, које су прије 82 године без испаљеног метка убиле усташе у том мјесту, као и у насељима Шарговац, Мотике и руднику Раковац.

Секретар Удружења потомака и поштовалаца жртава усташког покоља у селима Дракулић, Мотике и Шарговац "7. фебруара 1942. године Бањалука" Владимир Пантић рекао је Срни да бивша комунистичка власт није придавала велики значај овом монструозном злочину.

Он је напоменуо да би неколико дана прије одржавања помена требало да буду организоване дебате и историјски часови о овом страшном усташком злочину. Пантић је најавио да ће почетком априла, када је и основана Независна Држава Хрватска /НДХ/, ово удружење организовати дебату за младе и студенте о теми страдања Срба у Другом свјетском рату с циљем да се овакви злочини никада не забораве.

Предсједник бањалучког Удружења логораша Другог Свјетског рата Добрила Кукољ рекла је Срни да злочин у Дракулићу често упоређује са Пребиловцима, наводећи да је био један од највећих у тадашњој Европи.

"Ово зло над невиним људима и дјецом никада не смије бити заборављено и младе генерације у Републици Српској морају да га памте и његују културу сјећања како се никада више никоме не би поновио", истакла је Кукољева.

Пантић и Кукољева су сагласни да о злочину у Дракулићу треба говорити како никада не би пао у заборав.

Програм обиљежавања почиње у 9.00 часова служењем литургије у Спомен-храму Светог великомученика Георгија у Дракулићу, речено је Срни у Министарству рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.

Помен за убијене Србе биће служен у 12.00 часова код Спомен-костурнице у Дракулићу, а у 12.15 часова предвиђено је полагање вијенца и цвијећа, те обраћање званичника.

На Спомен-костурницу у Дракулићу биће положен вијенац у име институција Републике Српске, док ће остали званичници положити руже. Обиљежавању ће присуствовати представници институција Републике Српске, српски представници у институцијама БиХ, руководства града Бањалуке, невладиних организација и удружења од јавног интереса проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске и НОР-а.

Очекује се да ће обиљежавању присуствовати и представници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, Удружења потомака жртава усташког злочина "7. фебруар 1942. година", градских и општинских невладиних организација и грађана.

Организатор обиљежавања сјећања на овај историјски догађај од републичког значаја је Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Усташе су 7. фебруара 1942. године на монструозан начин, без испаљеног метка, убиле 2.315 Срба, међу којим 551 дијете у бањалучким насељима Дракулић, Шарговац, Мотике и руднику Раковац.

Под командом натпоручника Јосипа Мишлова и фра Вјекослава Филиповића из такозваног "Тјелесног здруга Анте Павелића", усташе из Загреба и Бањалуке убијале су Србе сјекирама, ножевима и крамповима, без иједног испаљеног метка.

У роману "Дракулићи" покојног бањалучког новинара Јована Бабића, који је годинама истраживао овај злочин, истиче се да покољ над српским становништвом у селима око Бањалуке 1942. године представља геноцид.

План покоља, прије којег су чак потровани пси у тим селима да не би најавили долазак усташа, разрадио је стожерник за Хрватску Крајину Виктор Гутић заједно са фратром Николом Билогривићем, док се по монструозности злочина истакао злогласни фра Филиповић, пише у овом роману.

У документима, чак и оним из усташких извора тадашње НДХ, наведено је да је злочин у овим бањалучким насељима био највећи покољ учињен у само једном дану. Први споменик жртвама овог покоља подигнут је 1965. године, а од 1991. године сваке прве недјеље прије годишњице страдања служи се парастос у насељу Дракулић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана