Трезор увео дисциплину у домовима здравља
БАЊАЛУКА - Прелазак на трезор донио је финансијску стабилност домовима здравља у којима истичу да захваљујући том моделу пословања много боље планирају приходе и расходе.
У трезорски систем до сада су уведене 22 јавне здравствене установе, од тога четири републичке здравствене установе: Завод за стоматологију, Завод за судску медицину, Завод за трансфузијску медицину и Завод за форензичку психијатрију Соколац те 18 установа примарног нивоа здравствене заштите, односно домова здравља.
Одлуком Владе РС из марта ове године и преостали домови здравља требало би да најкасније од 1. јануара идуће године пређу на трезор.
Пионир у овом процесу био је Дом здравља Челинац, а директор те здравствене установе Драшко Купрешак рекао је за “Глас Српске” да су још 2018. године прешли на трезор.
- Све то је прошло веома успјешно. У суштини, трезорски модел пословања доноси финансијску дисциплину, боље планирање и прихода и расхода, трошите онолико колико имате. Добро је јер на тај начин локални буџет стоји иза буџета јавних установа - рекао је Купрешак.
Појаснио је да контрола над трошковима није искључиво на управном одбору већ и на локалном парламенту.
- Били смо први тако да су све активности у вези са преласком на трезор за нас биле непознаница, правилници, одлуке, оперативне ствари, али смо у сарадњи са општином све успјешно превазишли - истакао је Купрешак.
Позитивна искуства имају и у Дому здравља Братунац, а директорица те здравствене установе Љиљана Иванчић рекла је да је одлука да се пређе на трезор била и те како добар потез.
- Сада локална заједница као оснивач дома здравља има комплетан увид у пословање и може благовремено да реагује када је то потребно - рекла је Иванчићева додајући да је највећи изазов био пред рачуновођама.
Предсједник Актива директора домова здравља у Српској Владимир Марковић рекао је да се, од оних који су прешли на трезор, нико до сада није пожалио да има било какав проблем.
- Према ријечима колега, сви су задовољни и сам тај процес преласка прошао је на један елегантан начин при чему су локалне самоуправе прихватиле домове здравља као своје организационе јединице - рекао је Марковић који је и директор Дома здравља у Добоју, пред којим је тек улазак у овај систем.
Истакао је да су очекивања руководилаца установа које тек треба да уђу у процес преласка на трезор да их локалне заједнице уврсте у своје буџете у значајнијем обиму те да преузму један дио одговорности када је ријеч о финансирању.
- Треба да се прилагодимо и испунимо све кораке које трезор носи. Између осталог сви ми смо до сада на један начин правили буџет и били везани за градске односно општинске управе грантовима, а сада идемо у буџет и морамо да прилагодимо своје расходе градском буџету - рекао је Марковић.
За прелазак на нови модел пословања спремају се и у Градишци.
- Све што смо били дужни према одлуци Владе да испунимо смо и учинили. Између осталог, неопходна су била финансијска поравнања са Фондом здравственог осигурања, те министарствима здравља и финансија. По ходограму активности морају се измирити сви дугови како бисмо од 1. јануара и ми прешли на трезор - рекла је директорица градишког Дома здравља Слађана Тепавац.
Савез општина и градова РС организује данас у Бијељини конференцију о процесу преласка домова здравља на трезорски систем пословања јединца локалне самоуправе.
Одговорност
Владимир Марковић је рекао да домови здравља морају да поведу рачуна да ефикасније троше ресурсе те буду одговорни.
Додао је да локалне управе захваљујући трезору имају више увида на који начин се троше средства, да ли има неког расипања, па уколико затреба могу и позвати на одговорност директоре домова здравља.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.