Тим "Невидљиви багови" побједник трећег Supernovа Hackathonа
На трећем Supernovа Hackathonу, одржаном 1. и 2. новембра на Електротехничком факултету Универзитета у Источном Сарајеву, побједу је однио тим "Невидљиви багови", освојивши награду од 1.500 марака.
Чланови побједничког тима урадили су и представили систем за паметну пластеничку производњу под називом "Агро смарт".
- Развили смо IоТ уређај који омогућава унапређење пластеничке производње, с циљем да помогне локалним пољопривредницима приликом рада у пластеницима - изјавио је Богдан Боровчанин, студент другог циклуса на ЕТФ-у у Источном Сарајеву и члан тима "Невидљиви багови".
Током дводневног такмичења у програмирању, тимови су имали задатак да развију иновативна дигитална рјешења која могу помоћи пољопривредницима да повећају ефикасност и одрживост својих газдинстава на подручју Источног Сарајева. Од учесника се очекивало и да представе идејни концепт и функционални демо прототип свог рјешења.
Рјешења је оцијенио Стручни жири Hackathonа у чијем саставу су били експерти различитих области: директор Функције за ICT и пословна рјешења у Supernovој Слободан Цвијановић, руководилац сектора за развој и подршку ICT рјешења у Supernovој Методи Давидовић, декан Електротехничког факултета у Источном Сарајеву проф. др Божидар Поповић и редовни професор на Електротехничком факултету у Источном Сарајеву проф. др Данијел Мијић.
За другопласирани тим, према оцјени жирија,, изабран је тим "Оx03 ", који је освојио награду од 800 КМ, док су треће мјесто и 700 КМ припале тиму "win(X)". Награде су добили и четвртопласирани и петопласирани тимови, по 300 КМ, а комплетан наградни фонд обезбиједила је компанија Supernovа.
Наташа Елез, студент четврте године Електротехничког факултета у Источном Сарајеву, која је са тимом "win(X)" освојила треће мјесто, рекла је да је ово био сјајан догађај, јер су прије свега стекли нова знања и размјенили искуства са осталим учесницима.
- Захваљујем се компанији Supernovа, као и свим менторима, који су нам током такмичења били изузетана подршка - казала је Елезова. Њен тим је развио платформу која, како је истакла, може да послужи мањим пољопривредним предузетницима да пласирају своје производе на тржиште, али и свим купцима, јер ће им омогућити лакши приступ производима.
У ревијалном дијелу такмичења менаџер за координацију у Кабинету директора Supernovе Јока Ерић потписала је са деканом Електротехничког факутета Универзитета у Источном Сарајеву Божидаром Поповићем споразум о пословно-техничкој сарадњи, у оквиру којег је дефинисана даља сарадња, подршка студентима, као и представљање Supernovе као послодавца.
- Поносан сам на све студенте који су учествовали на Supernovа Hackathonу. Потписивањем споразума о пословно-техничкој сарадњи са овом компанијом, планирамо да следеће године ово такмичење прерасте у традиционални пројекат, који би се сваке године одржавао на Електротехничком факултету. Разматрамо и проширење такмичења ван регионалних граница, чиме би добило шири значај - поручио је декан Поповић.
Организација трећег Supernovа Hackathonа, као и претходних такмичења одржаних у Бањалуци и Бијељини, имала је за циљ окупљање младих талената на једном мјесту ради стварања иновативних рјешења која унапређују корисничко искуство у образовном сектору, олакшавајући интеракцију с образовним институцијама и пратећим информационим системима. Свим такмичарима уручене су захвалнице за учешће и симболични поклони.
Честитамо свим учесницима трећег Supernovа Hackathonа! Ваша креативност и посвећеност били су кључни за успјех овог догађаја.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.