Тихи хероји: Током НАТО агресије више од 2.000 радио аматера волонтерски радило 24 часа дневно

Tанјуг
Foto: Танјуг

БЕОГРАД - Током агресије НАТО на Србију, односно тадашњу СР Републику Југославију, која је започела пре 25 година, више од 2.000 радио аматера волонтерски је радило и било је стављено на располагању систему одбране.

Како каже радио аматер Драгица Ивановић, у том периоду дежурало се 24 сата дневно, а иако су смјене званично трајале шест сати, људи су радили сходно тренутним потребама и давали су свој максимални допринос. 

Истиче да су у том периоду били ангажовани углавном лиценцирани радио аматери, а они, међу којима је била и она који су жељели да се укључе а нису имали лиценце, морали су да полажу курс како би сјели за радио станицу. 

Ивановићева је нагласила да је постојао кодекс понашања радио аматера и да су информације стизале са свих страна. 

„Постоје људи са својим приватним радио станицама који су били на терену на одређеним пунктовима који су јављали информације са терена. Практично покривена је цела планета радио аматерима, јер је то посебна враста људи и врло су солидарни било где у свету. Постојала је уходана пракса”, рекла је она објашњавајући како се долазило до информација. 

Ивановићева је нагласила и да у том периоду није било значајнијег ометања рада радио аматера, али да су они имали унапријед договорене френкфенције на које би се помјерили и на време реаговали уколико би до тога дошло. 

„У пракси смо схватили да када почне јаче ометање наших веза то значи да ће напад уследити, да је близу и да они тада појачавају ометање”, рекла је она. 

Додала је и да је НАТО у том периоду радио аматере сматрао паравојном формацијом и врло опасним тајним српским оружјем, да су жељели да им открију локације, али како истиче, колико она зна, нигдје није био случај да су погодили неки центар. 

Према ријечима радио аматера Мирослава Максимовић радио мрежа за опасност функционише у смислу управних станица и станица које шаљу информације тој управној станици. 

„Постоји координација. Све што нам је стизало ишло је институцијама где је требало, а како је и ко обрађивао даље то нас није интересовало”, рекао је он за Тањуг. Максимовић је нагласио да је за радио аматере изненађење било то што су везе и комуникације НАТО и њихових пилота биле отворене и да су они могли да чују разговоре. „Вероватно су постојале и неке закључане везе између њих које нисмо могли да чујем”, додао је он. 

На питање да ли данас они имају насљеднике у радио аматеризму, Максимовић каже да са младима треба више радити и упознавати их са тим послом.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана