Све више обољелих од астме

Ј. К.
Све више обољелих од астме

БАЊАЛУКА - Савремени начин живота и аерозагађења утицали су на повећање броја обољелих од астме у Српској, међу којима предњаче дјеца, а друштво не схвата колико је тешка та хронична болест.

Поручили су ово љекари и представници удружења која окупљају обољеле од ове болести поводом Свјетског дана астме, који се обиљежава првог уторка у мају. Предсједница Удружења грађана за помоћ обољелима од астме "Анемона" из Приједора Илинка Мацура казала је за "Глас Српске" да тренутно имају око 700 чланова, а свакодневно пристижу нови захтјеви, што потврђује да се број обољелих од ове болести свакодневно повећава.

- Нажалост, најчешће је ријеч о дјеци, а јављају се и одрасли који су углавном као мали имали бронхитис - рекла је Мацура. Она истиче да је потребно подићи свијест јер, како каже, друштво не схвата колико је астма заиста тешка и опасна болест.

Да је све више дјеце са упалом дисајних путева потврђује за "Глас" и педијатар бањалучког Дома здравља Милка Ћојановић.

- Код мање дјеце је углавном ријеч о неалергијској астми, која је узрокована вирусним инфекцијама, цурењем носа и кашљем, због чега долази до сужења дисајних путева, па морају да примају инхалације и по неколико дана, у зависности од клиничке слике - рекла је Ћојановићева. Објаснила је да, ако су родитељи као дјеца имали бронхитис, онда у 70 одсто случајева и њихова дјеца наслиједе преосјетљивост дисајних путева.

- Аерозагађење и савремени начин живота, те употреба разних боја и ствари у исхрани утиче на повећање броја дјеце са тим проблемом - казала је Ћојановићева.

Педијатар пулмолог Дејан Бокоњић каже да је астма најчешћа учестала хронична болест код дјеце и да је много оних који је имају.

- Клиничка слика захваљујући доброј терапији је доста блажа код дјеце него што је била у прошлости и много мање је случајева тешке астме. Уз добру терапију, контролу и праћење дјеца се могу бавити и спортом - рекао је Бокоњић, који је и декан Медицинског факултета у Фочи.

Пулмолог у Заводу за физикалну медицину и рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" Снежана Кутлешић Стевић рекла је да је у порасту број пацијената који су обољели од астме, прије свега алергијске. Проблем је, како каже, то што се пацијенти у протекле двије године нису редовно контролисали, пили су старе терапије и рјеђе долазили код пулмолога.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана