“Стан на дан” пужевим кораком излази из илегале

Милијана Латиновић Радошевић
“Стан на дан” пужевим кораком излази из илегале

БАЊАЛУКА - Издавање смјештаја “стан на дан” одавно је препознато као уносан посао који доноси више новца него дугорочан закуп некретнина, а како би стали у крај онима који те послове обављају у сивој зони надлежни су пооштрили контроле па је за 18 мјесеци број регистрованих објеката повећан за 1.099.

У Министарству трговине и туризма РС кажу да су нерегистровани, а самим тим и нелегални пружаоци услуга смјештаја проблем у свим земљама у региону.

- Борба против сиве економије у овом сегменту била је у протеклом периоду у фокусу заједничких активности Министарства трговине и туризма, Републичке управе за инспекцијске послове, али и локалних заједница широм Српске. Ове активности дале су резултате, јер је дошло до повећања броја регистрованих пружалаца услуга у овој области, од којих дио свакако отпада на новоотворене капацитете у овом периоду, али је значајнији број оних који су своје пословање ускладили са законским оквиром - казали су у ресорном министарству.

Једна од активности у оквиру сузбијања сиве зоне, наводе, јесу контроле у објектима за смјештај такозвани “стан на дан”.

- У марту 2023. године када је активност покренута било је регистровано 1.721 објекат “стан на дан”, док је данас тај број 2.820, што је повећање за око 64 одсто за 18 мјесеци - истакли су за “Глас Српске” у Министарству трговине и туризма и додали да је у погледу контрола искоришћена доступност овог типа објеката на платформи “booking.com” путем које је била доступна понуда ових објеката на тржишту.

Иако помака има, подаци којима располажу туристички радници говоре да “стан на дан” тек миц по миц излази из сиве зоне.

Руководилац сектора за промоцију туризма у Туристичкој организацији РС Марко Радић рекао је да и поред већег броја пријављених и даље влада велика сива зона у свим категоријама смјештаја.

- Хотели и сличан смјештај су 2023. године имали 15 одсто искоришћености смјештајних капацитета, што је неекономично. Приватни смјештај углавном је нерегистрован уз константно повећање регистрованог. Међутим, и даље се заобилази закон када је ријеч о пријави долазака и ноћења, готово да и даље непримјетно послују што се тиче евиденције и измиривања обавеза - истакао је Радић.

Он је нагласио да се према тренутним законским оквирима комплетна промоција Српске као дестинације, финансира од новца прикупљеног по основу боравишне таксе.

- Непоштовање закона у сфери пријаве гостију, уплате и наплате боравишне таксе директно ограничава могућности промоције и умањује видљивост РС као дестинације - упозорио је Радић.

Све ово потврђују и у локалним заједницама, које су успјеле донекле стати у крај сивој зони. Једна од њих је Вишеград.

- Углавном су сви објекти “стан на дан” пријављени кроз уговор. Међутим власници таквог смјештаја и даље имају простора да не пријављују сваког госта и ту има сиве зоне - рекао је раније за “Глас” вршилац дужности директора Туристичке организације Вишеград Бранислав Андрић.

Стручни сарадник за односе с јавношћу у Туристичкој организацији Бањалука Бранка Бранковић наводи за “Глас” да се и у граду на Врбасу биљежи тенденција раста у легализацији смјештајних јединица, с тим да и даље многи послују у сивој зони.

- Чињеница је да расте број регистрованих објеката за смјештај, било станова или кућа за одмор и ми чак на дневном нивоу запримамо захтјеве за регистрацију, али то и даље није у оном обиму који бисмо ми жељели. Оно што нас радује да нико не отказује уговоре кад је ријеч о смјештају “стан на дан” што само по себи говори да је посао исплатив и да даџбине нису велике - казала је Бранковићева и позвала све који у Бањалуци рентају некретнине туристима, а нису пријављени да легализују тај посао, јер су казне ригорозне. 

Бранковићева је додала да инспекција редовно “чешља” станодавце који рекламирају свој смјештај на платформи “booking.com” те да оне који су илегални прво упозоре и упуте у процес легализације.

- У старту никога не кажњавају, него грађанима дају простора да легализују смјештај који издају. То је врло једноставан процес од свега четири корака и завршава се врло брзо - појаснила је Бранковићева.

Сарадња са “booking.com”

У Министарству трговине и туризма РС истичу да када је ријеч о сарадњи са платформом “booking.com” Српска и БиХ се у овом тренутку тек налазе на првом кораку успостављања контакта са овом платформом.

- Ресорна министарства Српске и Србије формирала су заједничку радну групу за развој туризма, у оквиру које је разматрано и ово питање те с тим у вези РС прати искуства Србије и кораке које је потребно предузимати у процесу реализације сарадње како са овом тако и са другим међународним платформама и партнерима у области туризма и угоститељства - навели су у ресорном министарству.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана