Шта се не смије радити на Преображење

ГС
Шта се не смије радити на Преображење

Српска православна црква и њени вјерници у понедјељак, 19. августа, обиљежавају Преображење Господње, један од највећих хришћанских празника, дан који је у црквеном календару обиљежен црвеним словом.

Преображење је празник посвећен тренутку када се Христова божанска природа први пут учинила видљивом на гори Тавор пред апостолима.

Обичај је да се на овај празник, који пада у вријеме Госпојинског поста, у цркви освешта грожђе и дијели народу у знак захвалности Богу на плодовима за исхрану. Велики број вјерника неће чак ни да окуси грожђе прије 19. августа, јер се тек послије Преображења оно "преобрати" у зрело.

Поред овог најраспрострањенијег, Преображење, преломни дан у коме се и природа и људи преображавају, прати још читав низ различитих вјеровања и обичаја.

Тако је на примјер устаљено вјеровање да на данашњи дан не треба спавати нити плакати, јер ће такав бити током цијеле године - плачљив и поспан. Такође, не ваља ни ићи у кафану - да вам то не би прешло у навику, па да не постанете распикуће.

У неким крајевима Србије мајке малој дјеци пришивају парице на одјећу да би их заштитиле од демона, а понегдје је обичај и да се беру љешници и чувају током цијеле године како би послужили као лијек када неког заболи уво.

Постојао је и обичај да дјевојке и жене тог дана одраде од сваког женског посла помало, како би цијеле наредне године биле вриједне.

Иначе, сматра се да након Преображења више нема тропских врућина до наредне године, пише Блиц.


 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Рођено 17 беба
Рођено 17 беба
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана